Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Subarmalis – rzymska „kamizelka” pod pancerzem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Subarmalis - rzymska "kamizelka" pod pancerzem
Subarmalis - rzymska "kamizelka" pod pancerzem

Rzymscy legioniści zakładali pod pancerz (lorica hamata,  lorica segmentata, lorica squamata lub lorica plumata) tzw. subarmalis – pikowany bezrękawnik. Głównym zadaniem subarmalis była amortyzacja uderzeń, zapobieganie ocieraniu ciała i zabrudzeniu. Subarmalis zakrywał klatkę piersiową i sięgał do bioder.

Subarmalis wykonany był z lnu, składającego się na kilka warstw, przekładanych warstwą wełny. Pusta przestrzeń między elementami pancerza a materiałem pozwalała ochronić ciało przed tępym urazem. Bezrękawnik wykonany był z grubej warstwy materiału, w związku z czym legioniście było bardzo ciepło.

Niekiedy wierzchnią warstwą subarmalis była skóra.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów