Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Subarmalis – rzymska „kamizelka” pod pancerzem

Subarmalis - rzymska "kamizelka" pod pancerzem
The Roman recruit

Rzymscy legioniści zakładali pod pancerz (lorica hamata,  lorica segmentata, lorica squamata lub lorica plumata) tzw. subarmalis – pikowany bezrękawnik. Głównym zadaniem subarmalis była amortyzacja uderzeń, zapobieganie ocieraniu ciała i zabrudzeniu. Subarmalis zakrywał klatkę piersiową i sięgał do bioder.

Subarmalis wykonany był z lnu, składającego się na kilka warstw, przekładanych warstwą wełny. Pusta przestrzeń między elementami pancerza a materiałem pozwalała ochronić ciało przed tępym urazem. Bezrękawnik wykonany był z grubej warstwy materiału, w związku z czym legioniście było bardzo ciepło.

Niekiedy wierzchnią warstwą subarmalis była skóra.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów