Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Herkulesa Zwycięzcy w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Herkulesa Zwycięzcy w Rzymie
Świątynia Herkulesa Zwycięzcy w Rzymie

Świątynia Herkulesa Zwycięzcy w Rzymie – nazywana także rotundą Herkulesa Zwycięzcy lub Hercules Olivarius – to świątynia rzymska powstała na Forum Boarium, niedaleko Tybru.

W przeszłości często mylono obiekt ze świątynią Westy. Ostatecznie jednak za sprawą napoleońskiego prefekta Rzymu, Camille de Tournon, udało się poznać faktycznego patrona.

Budowla jest całkowicie otoczona przez kolumnadę (łącznie 20 korynckich kolumn; każda wysoka na około 11 metrów). Obiekt powstał w późnym wieku II p.n.e. na zlecenie L. Mummius Achaicusa, który w ten sposób oddał cześć bóstwu opiekuńczemu za pokonanie Związku Achajskiego oraz zdobycie Koryntu. Rotunda ma około 15 metrów średnicy

Co ciekawe, ugruntowało się przekonanie mówiące, że do świątyni nie wlecą żadne muchy, ani nie wejdą żadne psy – wynika to zapewne z faktu, że było to miejsce święte, a Forum, na którym znajdowała się budowla było miejscem targu bydła.

W 1132 roku świątynię zamieniono w kościół – znany jako Santo Stefano alle Carozze. Obiekt antyczny odrestaurowano w roku 1996.

Źródła wykorzystane
  • Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle, Warszawa 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów