Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Syagriusz – król Rzymian

Władztwo Syagriusza
Władztwo Syagriusza. | Zdjęcie: Panairjdde | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Syagriusz (430-486 lub 487 n.e.) był wodzem rzymskim i ostatnim namiestnikiem (dux) Galii – nazywany przez okoliczne plemiona barbarzyńskie „królem Rzymian1” (rex Romanorum). Był synem rzymskiego namiestnika Egidiusza. 

Egidiusz po obaleniu cesarza Majoriana przez wszechwładnego Rycymera – jako magister militum per Gallias – ustanowił oddzielne rządy w Galii i utworzył swoje własne państwo ze stolicą w Soissons.

Po jego śmierci, w ok. 464 roku n.e., schedę przejął niejaki Paulus, a potem wspomniany syn Syagariusz. Pod swoją władzą miał on północną Galię (tereny pomiędzy Sommą a Loarą), a główną siedzibą było Soissons. Jego władztwo określano jako „Okręg Syagriusza” (wł. Dominio di Siagrio) i stanowiło ciągłość diecezji galicyjskiej Cesarstwa rzymskiego po upadku władzy Romulusa Augustulusa w roku 476 n.e.

Został pokonany przez Chlodwiga w bitwie pod Soissons w 486 roku n.e., a kontrolowane przez niego terytoria zostały wcielone do państwa Franków. Był to kres Rzymian poza Italią.

Po bitwie pod Soissons schronił się w Tuluzie, na dworze króla Wizygotów Alaryka II. Chlodwig zażądał od Alaryka II wydania go, grożąc w wypadku odmowy wojną. Alaryk uległ groźbie; Syagriusz został wydany Frankom i wkrótce potem skrytobójczo zabity (zgodnie z przekazem Grzegorza z Tours). Co warte podkreślenia, ród Syagriusza prosperował pod rządami Franków, a ostatni znany potomek „króla Rzymian” sięga 757 roku.

Przypisy
  1. Historycy są bardzo sceptyczni, jakoby Syagriusz posiadał taki tytuł.
Źródła wykorzystane
  • Peter Heather, Upadek Cesarstwa Rzymskiego
  • Dawid Zołoteńki, Działalność Egidiusza, dowódcy wojsk rzymskich w Galii w latach 455-464, [w:] "Meander"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów