Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Syagriusz – król Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Władztwo Syagriusza
Władztwo Syagriusza. | Zdjęcie: Panairjdde | Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Syagriusz (430-486 lub 487 n.e.) był wodzem rzymskim i ostatnim namiestnikiem (dux) Galii – nazywany przez okoliczne plemiona barbarzyńskie „królem Rzymian1” (rex Romanorum). Był synem rzymskiego namiestnika Egidiusza. 

Egidiusz po obaleniu cesarza Majoriana przez wszechwładnego Rycymera – jako magister militum per Gallias – ustanowił oddzielne rządy w Galii i utworzył swoje własne państwo ze stolicą w Soissons.

Po jego śmierci, w ok. 464 roku n.e., schedę przejął niejaki Paulus, a potem wspomniany syn Syagariusz. Pod swoją władzą miał on północną Galię (tereny pomiędzy Sommą a Loarą), a główną siedzibą było Soissons. Jego władztwo określano jako „Okręg Syagriusza” (wł. Dominio di Siagrio) i stanowiło ciągłość diecezji galicyjskiej Cesarstwa rzymskiego po upadku władzy Romulusa Augustulusa w roku 476 n.e.

Został pokonany przez Chlodwiga w bitwie pod Soissons w 486 roku n.e., a kontrolowane przez niego terytoria zostały wcielone do państwa Franków. Był to kres Rzymian poza Italią.

Po bitwie pod Soissons schronił się w Tuluzie, na dworze króla Wizygotów Alaryka II. Chlodwig zażądał od Alaryka II wydania go, grożąc w wypadku odmowy wojną. Alaryk uległ groźbie; Syagriusz został wydany Frankom i wkrótce potem skrytobójczo zabity (zgodnie z przekazem Grzegorza z Tours). Co warte podkreślenia, ród Syagriusza prosperował pod rządami Franków, a ostatni znany potomek „króla Rzymian” sięga 757 roku.

Przypisy
  1. Historycy są bardzo sceptyczni, jakoby Syagriusz posiadał taki tytuł.
Źródła wykorzystane
  • Peter Heather, Upadek Cesarstwa Rzymskiego
  • Dawid Zołoteńki, Działalność Egidiusza, dowódcy wojsk rzymskich w Galii w latach 455-464, [w:] "Meander"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów