Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

System ogrzewania podłogowego w Villa Romana del Casale na Sycylii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

System ogrzewania podłogowego w Villa Romana del Casale na Sycylii
System ogrzewania podłogowego w Villa Romana del Casale na Sycylii

Pozostałości po rzymskim systemie ogrzewania podłogowego – hypocaustum – w rzymskiej willi Villa Romana del Casale na Sycylii. Podłoga opierała się na widocznych ceglanych słupkach (pilae) o wysokości około 80 cm, a w widocznej przestrzeni podtrzymywano ciepłe powietrze, które powstawało z grzania w piecu. System ten był kosztowny i wymagał stałej obsługi niewolników; z tego względu mogli sobie na to rozwiązanie pozwolić jedynie bogatsi z obywateli.

Hypocaustum wykorzystywano w prywatnych willach do ogrzewania podłóg i ścian oraz w termach.

Baseny, w których przebywali kuracjusze były ogrzewane od dołu. Sala o nazwie caldarium umożliwiała zanurzenie się w gorącej wodzie; z kolei laconium było suchą sauną z temperaturą około 60 stopni Celsjusza. Tepidarium służyło do relaksu w ciepłej wodzie. Rzymska willa posiadała także frigidarium, miejsce w którym znajdowały się baseny z zimną wodą, gdzie można było się orzeźwić.

Tepidarium było prawdopodobnie pierwszym z odwiedzanych przez kąpiących się miejsc i stanowiło swoisty wstęp do dalszych gorących (caldarium) bądź zimnych (frigidarium) kąpieli.

Zazwyczaj uważa się że hypocastum został wynaleziony przez Sergiusza Orata, choć nie jest to w pełni potwierdzone. Witruwiusz opisuje jego budowę i eksploatację według pracy Sergiusza Orata około 25 roku p.n.e., dodając szczegółowe informacje na temat paliwa. Opisuje także urządzenie do regulacji ciepła – wentylator z brązu w kopule sufitu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów