Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Technologie XXI-wieku rzucają nowe światło na egipskie malowidło

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Technologie XXI-wieku rzucają nowe światło na egipskie malowidło
Technologie XXI-wieku rzucają nowe światło na egipskie malowidło | Zdjęcie: National Gallery of Art/UCLA

Naukowcy z UCLA oraz National Gallery of Art w Waszyngtonie wykorzystali najnowsze technologie, aby odkryć proces powstawania antycznego dzieła sztuki – kobiecego portretu fajumskiego.

Portret zmarłej kobiety liczy niemal 2000 lat i jest przykładem tzw. portretu fajumskiego. Powstał w II wieku n.e. i pochodzi z terenów ówczesnego rzymskiego Egiptu. Malowidło jest niezwykle wyraźne – duże czarne oczy, zarysowane brwi, pełne usta, jaskrawy naszyjnik oraz intensywnie purpurowa szata. Z pewnością portret ukazuje niegdyś poważaną i bogatą matronę.

Jak się okazuje naukowcy są w stanie poznać więcej tajemnic związanych z dziełem. Przy pomocy połączenia trzech różnych metod udało im się zastosować tzw. technologię makroskopowego multimodalnego obrazowania chemicznego, która pozwoliła stworzyć niezwykle szczegółową mapę chemicznych śladów po nałożonych pigmentach.

Jak się okazuje, artysta wykonujący to dzieło mieszał różne materiały, aby osiągnąć żywe kolory: czerwoną ochrę i ołów dla zaznaczenia policzków, czerń węglową,  natrojarosyt dla osiągnięcia zielono-żółtego tła oraz inne pigmenty dla uzyskania koloru włosów. Nowa technika pozwoliła naukowcom także stwierdzić, że obraz wykonany został przy użyciu trzech różnych narzędzi: szczotki z włosiem, narzędzia do grawerowania i metalowej łyżki.

Ponadto udało się potwierdzić przypuszczenia, że przed nałożeniem pigmentów artysta równomiernie roztopił wosk pszczeli i rozprowadził po drewnie (tzw. malarstwo enkaustyczne). Wszystkie te wnioski autorzy wyciągnęli bez pobierania ani odrobiony materiału z malowidła.

Więcej o badaniach w źródle.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów