Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tragiczne trzęsienie ziemi w Antiochii w 115 roku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Droga antyczna w Antiochii
Droga antyczna w Antiochii | Zdjęcie: Valery Shanin/Shutterstock.com

Pod koniec roku 115 n.e. cesarz Trajan udał się do Antiochii, którą wybrał na swoją kwaterę w czasie przerwy operacyjnej w wojnie rzymsko-partyjskiej. Czas ten miał poświęcić na regenerację sił i nadzorowanie procesu tworzenia nowych prowincji Armenii i Mezopotamii. Nieoczekiwanie jednak, w tym czasie, doszło do potężnego trzęsienia ziemi.

Jak podaje Kasjusz Dion ziemia trzęsła się kilka dni i nocy oraz nie było żadnej nacji, która by nie ucierpiała. Kataklizm spowodowany został przez zderzające się ze sobą płyty tektoniczne: arabską i euroazjatycką. Zdaniem badaczy trzęsienie mogło mieć 7, jak nie więcej w skali Richtera. Antiocha, jak i okolica, uległy olbrzymiej dewastacji; wiele osób zginęło pogrzebanych pod ruinami budowli, w tym konsul Marek Pedo Vergilianus.

Trajan szczęśliwie ocalał, uciekając z drobnymi ranami przez okno w swoim pokoju. Aby uniknąć ryzyka bycia pogrzebanym żywcem, cesarz wraz z najbliższymi współpracownikami i rodziną schronił się na czas zagrożenia na arenie hipodromu, zapewne w wojskowym namiocie.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXVIII.24-25

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów