Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Rzymie składano ofiary z istot ludzkich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fresk ukazujący próbę złożenia w ofierze Ifigenii, córki Agamemnona
Rzymski fresk ukazujący próbę złożenia w ofierze Ifigenii, córki Agamemnona

W starożytnym Rzymie, wbrew powszechnemu przekonaniu, ofiary z istot ludzkich były składane. Mówimy tutaj zwłaszcza o okresie wojen z Kartaginą w III i II wieku p.n.e., kiedy liczne porażki tłumaczono nieprzychylnością bogów. 

Jedynym wyjściem było złożenie nadzwyczajnych ofiar przebłagalnych. Znany jest fakt, że po porażce kanneńskiej w 216 roku p.n.e. na Forum Boarium pogrzebano żywcem – w podziemnej kamiennej komnacie – dwie pary: galijską oraz grecką. Wspomina o tym Tytus Liwiusz1.

Zgodnie z przekazem Pliniusza Starszego, ofiary ludzkie zostały ostatecznie zniesione dekretem senatorskim w 97 roku p.n.e. (w czasie konsulatu Publiusza Licyniusza Krassusa i Gnejusza Korneliusza Lentulusa), chociaż w tym czasie krwawe praktyki były już bardzo rzadkie2.

Przypisy
  1. Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, 22.55-57
  2. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 30.3.12

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów