Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Stanach Zjednoczonych można znaleźć wiele nawiązań do Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Siedziba Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Widać gołym okiem podobieństwa do stylu rzymskiego.
Siedziba Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Widać gołym okiem podobieństwa do stylu rzymskiego.

Stany Zjednoczone to dla wielu współczesna ojczyzna demokracji – wiele rozwiązań z systemu politycznego USA zostało przyjętych w krajach europejskich. Amerykańscy przywódcy przez lata nawiązywali do antycznych wzorców, czego dowodem są nazwy miast i ulic, które wyraźnie sięgają m.in. świata rzymskiego.

Warto tu np. przytoczyć m.in. miasto w USA, Cincinatti, które swoją nazwę wywodzi od Lucjusza Kwinkcjusza Cincinnatusa, dyktatora który uratował Rzym przed kryzysem, a następnie zrzekł się urzędu by powrócić do pracy na roli. W stanie Nowy Jork, w hrabstwie Seneca, znajduje się z kolei miasto Ovid, nazwane na cześć Owidiusza, Junius, Utica (nawiązujące do prowincji Afryka i wcześniej Kartaginy) czy Seneca Falls. Jedną z tamtejszych  atrakcji turystycznych jest Seneca Lake.

W innym stanie, Michigan, znajdziemy natomiast miasto Romulus. Znana nam także Filadelfia nawiązuje do antycznego miasta Philadelphia w Cylicji (południowa Turcja). Inne miasto – Augusta – stolica stanu Maine, nawiązuje do pierwszego cesarza Rzymu, a jedna z głównych ulic Chicago to Cicero.

Autor: Patrycja Filipowicz
Źródła wykorzystane
  • Wikipedia

Autor portalu naniósł pewne uzupełnienia.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów