Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W starożytności niezwykle doceniano umiejętności koni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja wyścigu rydwanów
Rekonstrukcja wyścigu rydwanów

Pliniusz Starszy w swoim dziele „Historia naturalna” opisuje konie oraz ich zdolność współpracy z człowiekiem. Zwraca uwagę na ich zdolność uczenia się oraz posłuszeństwo wobec ludzi.

Konie dają do zrozumienia swoim jeźdźcom, że rozumieją ich polecenia, a co więcej są nawet w stanie zebrać z ziemi włócznię i podać ją jeźdźcowi.

Pliniusz podaje także ciekawą historię z czasu panowania cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.), kiedy to zorganizowano wyścigi rydwanów w Circus Maximus. Mianowicie już na starcie woźnica drużyny „białych” wypadł z zaprzęgu, jednak pomimo braku człowieka konie pobiegły w wyścigu i zajęły pierwsze miejsce. Co więcej, w czasie wyścigu stosowały wyuczone w trakcie treningów sztuczki, jak straszenie koni z przeciwnej drużyny czy zabieganie drogi. Na koniec zamiast przebiec linię mety, zatrzymały się przed linią narysowaną kredą, jak twierdzi Pliniusz żeby nie przynieść wstydu ludziom, że konie samodzielnie są w stanie wygrać.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, VIII.65.159

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów