Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wielkie konstrukcje obronne Rzymian

Castrum_Biriciana_-_Reconstruction
Castrum_Biriciana_-_Reconstruction | Zdjęcie: Neil Trainor

Rzymianie potrafili budować wielkie konstrukcje obronne. Wysokie mury i potężne wieże miały głównie psychologiczne znaczenie, ponieważ barbarzyńcy, z którymi walczyli Rzymianie, nierzadko nie mieli w ogóle pojęcia o sztuce oblegania fortec, a widok takich umocnień budził u nich strach i respekt.

Z czasem takie warowne obozy (castra) przekształcały się w miasta – ciekawostką jest to, że angielskie miasta posiadające w swojej nazwie „chester”, „cester” lub „ter” są właśnie takimi powstałymi w pobliżu castra miejscowościami – Manchester, Chichester, Colchester, Exeter itp. „Chester” lub „cester” to właśnie z angielszczona forma łacińskiego słowa castrum. Także wiele innych europejskich miast wywodzi się od Rzymian, chociażby niemiecka Kolonia, która za czasów rzymskich znana była jako Colonia Claudia Ara Agrippinensium.

Źródła wykorzystane
  • Ancient & modern names of Roman cities, towns or villages in Western Europe, "Eupedia"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów