Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wielkie konstrukcje obronne Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja Castrum Biriciana
Rekonstrukcja Castrum Biriciana | Zdjęcie: Neil Trainor

Rzymianie potrafili budować wielkie konstrukcje obronne. Wysokie mury i potężne wieże miały głównie psychologiczne znaczenie, ponieważ barbarzyńcy, z którymi walczyli Rzymianie, nierzadko nie mieli w ogóle pojęcia o sztuce oblegania fortec, a widok takich umocnień budził u nich strach i respekt.

Z czasem takie warowne obozy (castra) przekształcały się w miasta – ciekawostką jest to, że angielskie miasta posiadające w swojej nazwie „chester”, „cester” lub „ter” są właśnie takimi powstałymi w pobliżu castra miejscowościami – Manchester, Chichester, Colchester, Exeter itp. „Chester” lub „cester” to właśnie z angielszczona forma łacińskiego słowa castrum. Także wiele innych europejskich miast wywodzi się od Rzymian, chociażby niemiecka Kolonia, która za czasów rzymskich znana była jako Colonia Claudia Ara Agrippinensium.

Źródła wykorzystane
  • Ancient & modern names of Roman cities, towns or villages in Western Europe, "Eupedia"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów