Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wierna żona Brutusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Elisabetta Sirani, Porcja raniąca sobie udo
Elisabetta Sirani, Porcja raniąca sobie udo

Porcja Katonis, córka Katona Młodszego przeszła do historii jako druga żona mordercy Cezara, Marka Juniusza Brutusa. Mąż na tyle ufał swoje młodej żonie, że zdradził jej nawet plany zabójstwa dyktatora. Według niektórych historyków Porcja mogła być nawet aktywnie zaangażowana w spisek. Według Plutarcha Porcja przyłapać miała Brutusa przed zamachem na rozmyślaniu, co poczynić z Cezarem.

Kiedy zapytała męża nad czym się tak głowi, ten miał nic nie odpowiedzieć. Podejrzewając, że Brutus nie chce jej zdradzić prawdziwych planów i, że nie ufa jej gdyż jest kobietą i może ujawnić sekret, nawet po najlżejszych torturach, zdecydował się udowodnić swoją wartość. W tym celu nacięła sobie ranę na udzie nożem i postanowiła ukrywać ból, gorączkę i dreszcze przed Brutusem. Według przekazów swoje cierpienie miała ukrywać cały dzień. Ostatecznie ujawniła Brutusowi prawdę, co wzbudziło w nim podziw. Od tego momentu Brutus nie miał żadnych tajemnic przez żoną.

Źródła wykorzystane
  • Alfred J. Church, Roman Life in the Days of Cicero

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów