Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wścibska żona senatora

Popiersie rzymskiej kobiety
Popiersie rzymskiej kobiety

Plutarch wspomina historię o senatorze, którego żona wypytywała go o to, na jaki temat debatuje Senat. Aby uciszyć swoją ciekawską żonę senator odpowiedział, że zgromadzenie rozważa czy pojawienie się na niebie skowronka ze złotym hełmem i włócznią jest dobrym czy złym omenem. Przy okazji poprosił żonę o zachowanie tajemnicy, kiedy opuszczał dom.

Gdy dotarł na Forum, nieoczekiwanie zaczepił go przechodzień, pytając się czy widział latającego skowronka w złotym hełmie, z włócznią.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Katon Starszy

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów