Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wścibska żona senatora

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie rzymskiej kobiety
Popiersie rzymskiej kobiety

Plutarch wspomina historię o senatorze, którego żona wypytywała go o to, na jaki temat debatuje Senat. Aby uciszyć swoją ciekawską żonę senator odpowiedział, że zgromadzenie rozważa czy pojawienie się na niebie skowronka ze złotym hełmem i włócznią jest dobrym czy złym omenem. Przy okazji poprosił żonę o zachowanie tajemnicy, kiedy opuszczał dom.

Gdy dotarł na Forum, nieoczekiwanie zaczepił go przechodzień, pytając się czy widział latającego skowronka w złotym hełmie, z włócznią.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Katon Starszy

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów