Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wydarzenia związane ze znakami wróżebnymi

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Walczące orły
Walczące orły | Autor: René Visser

Waleriusz Maksymus w swoim dziele Factorum et dictorum memorabilium libri novem przedstawia interesujące wydarzenia z historii Rzymu, w których ważną rolę odegrać miały znaki wróżebne i przesądność Rzymian.

Jedna z historii opowiada o losach bitwy pod Filippi pomiędzy wojskami Kasjusza i Brutusa, a Antoniusza i Oktawiana w roku 42 p.n.e. Mianowicie, kiedy Brutus wyprowadzał swoje wojska do bitwy zauważył nagle, że znad obozów obu armii wyleciały dwa orły, które stoczyły ze sobą walkę. Orzeł który wyleciał znad armii Brutusa został zraniony i uciekł, co zwiastować miało porażkę jego armii.

Inną historię odnośnie znaków przedstawia Waleriusz Maksymus w odniesieniu do Gajusza Mariusza i jego ucieczki do Afryki. Kiedy bowiem w roku 88 p.n.e. władzę w Rzymie przejął zbrojnie Sulla, Gajusz Mariusz został pochwycony i ogłoszony wrogiem publicznym. Nieoczekiwanie w czasie drogi do aresztu Gajusz zauważył osła, który nie chciał zjeść paszy, a zamiast tego podbiegł do wody. Wielokrotny konsul wziął to za znak i dzięki tłumom, które przybyły mu na pomoc wyrwał się z rąk przeciwników i udał nad morze, skąd pożeglował w kierunku Afryki.

Źródła wykorzystane
  • Waleriusz Maksymus, Factorum et dictorum memorabilium libri novem, 1.4.7-1.5.1

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów