Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyjątkowy amfiteatr w Al-Dżamm

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Amfiteatr w Al Dżamm
Wyjątkowy amfiteatr w Al-Dżamm | Zdjęcie: Oksana Fain

Rzymski amfiteatr w Al-Dżamm (antyczne miasto Thysdrus, północna Tunezja) jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli tego typu z czasów Imperium Rzymskiego. Powstała w latach 230-238 n.e., a inicjatywa powstania obiektu wyszła zapewne od prokonsula i późniejszego cesarza Gordiana I. Od 1979 roku budowla znajduje się na liście chronionych zabytków UNESCO.

Obiekt jest jednym z najlepiej zachowanych kamiennych zabytków rzymskich. Amfiteatr w Ad-Dżamm mógł pomieścić 35 tysięcy widzów – był więc mniejszy od Koloseum, które miało pojemność ok. 50 tysięcy. Na arenie obiektu miały miejsce głównie walki gladiatorów oraz wyścigi rydwanów.

Amfiteatr miał wymiary 148 na 122 metry.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcia: Oksana Fain

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów