Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyjątkowy samnicki hełm i pancerz na szyję

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyjątkowy samnicki hełm i pancerz na szyję z 450 roku p.n.e.
Wyjątkowy samnicki hełm i pancerz na szyję z 450 roku p.n.e.

Samnicki hełm i pancerz chroniący szyję. Obiekty datowane są na 450 rok p.n.e. i wykonane są z brązu. Samnici byli zagorzałymi wrogami Rzymian, z którymi toczyli wiele wojen.

Samnici znajdowali się na wschód od Lacjum, w środkowej części Półwyspu Apenińskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie ekspansjonistycznego Rzymu. W IV wieku p.n.e. doszło do zawiązania się sojuszy polityczno-wojskowych, w których to stanęły naprzeciwko siebie Związek Samnicki (pod przywództwem Samnitów) oraz Związek Lateński (pod kierownictwem Rzymu).

W wyniku trzech tzw. wojen samnickich, Samnici zostali pokonani i musieli uznać supremację Rzymu. Samnici otrzymali ograniczone obywatelstwo (bez prawa głosu) i w zamian musieli zapewniać kontyngenty wojskowe na czas wojen. Buntowniczy charakter Samnitów i niechęć do Rzymu kierowała ich często do występowania przeciwko władzy rzymskiej. Było tak między innymi na początku III wieku p.n.e. przy okazji walk Rzymu z Pyrrusem, II wojny punickiej, wojny sprzymierzeńców (na początku I wieku p.n.e.) czy walk w 82 roku p.n.e. Wówczas to Sulla finalnie wyniszczył kraj Samnitów, dokonując prawdziwej czystki wśród mieszkańców. Wielu Samnitów sprzedano w niewolę, a kraj zniknął z kart historii. Jak przekazuje Strabon: „ich miasta zmalały do wsi, a niektóre w rzeczy samej opustoszały”1.

Przypisy
  1. Strabon, Geografia, V 4.11 [własne tłumaczenie]
Źródła wykorzystane
  • Historia Powszechna t. 4. Konsolidacja hellenizmu. Początki Rzymu i przemiany świata klasycznego, kons. prof. dr hab. E. Papuci-Władyka, prof. dr hab. J. Ostrowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów