Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyprawa kupca Aleksandra

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief rzymski ukazujący wóz ciągnięty przez cztery konie.
Relief rzymski ukazujący wóz ciągnięty przez cztery konie.

Od początku I wieku n.e. społeczeństwo rzymskie, a zwłaszcza arystokratyczne rodziny, domagały się coraz większej ilości towarów luksusowych sprowadzanych z Indii. Wśród Rzymian pożądany był przede wszystkim pieprz, imbir, wszelkiego rodzaju przyprawy oraz egzotyczne zwierzęta w postaci słoni czy małp. Spowodowało to ogromny wzrósł rzymskich wypraw handlowych do Indii, lecz skupiały się one głównie na zachodnim wybrzeżu półwyspu.

W II wieku rzymscy kupcy zaczęli docierać na wyspę Taprobane (dziś. Cejlon), a także na wschodnie wybrzeże Indii, osiągając ujście Gangesu. W mieście Tamluk, gdzie Ganges wpada do Zatoki Bengalskiej, Rzymianie spotykali się z chińskimi kupcami, których głównym towarem był jedwab, bardzo pożądany nad Morzem Śródziemnym.

Najbardziej odważnym spośród rzymskich kupców wypływających z Egiptu do Indii, był niejaki Aleksander, którego wyprawę datujemy na początek II w. Po dotarciu do hinduskich portów postanowił opłynąć Indię, a następnie skierować się ku wybrzeżom dzisiejszej Birmy. Gdy dotarł do tej krainy, nie zamierzał zawracać, lecz skierował się na południe, w stronę półwyspu Malajskiego, które nazywane było wówczas Chryse. Aleksander opłynął półwysep, a następnie skierował się ponownie na północ, do Zatoki Syjamskiej. Tam zaokrętował w mieście portowym Zabae, które umiejscawia się w dzisiejszej Kambodży. Czuł, że blisko znajduje się jego cel, czyli Chiny, dlatego opłynął Kochinchinę i dotarł ostatecznie do krainy zwanej Kattigarą, lokalizowaną w dzisiejszej Zatoce Tonkińskiej. Wówczas region ten należał do Cesarstwa Chińskiego i jest to pierwsze udokumentowane przybycie rzymskiego kupca do Państwa Środka (nazywane przez Rzymian jako Sinae lub Thinae od nazwy chińskiej dynastii Czin). Aleksander zaopatrzył się w pożądany wśród Rzymian jedwab i bezpiecznie powrócił do Egiptu, tak że łącznie jego podróż trwała aż 3 lata.

Wyprawa odważnego kupca, greckiego pochodzenia, umożliwiła lepsze poznanie wybrzeży na wschód od rzeki Ganges i pozwoliła na wyprawy handlowe w kierunku Indonezji i południowych Chin. Wciąż jednak były one nieliczne, ponieważ Rzymianie bali się zapuszczać tak daleko na nieznane wschodnie wody.

Autor: Cyprian Herl

W oparciu o książkę „Starożytni odkrywcy” M. Cary i E. H. Warmington; Rozdział 4.10; str. 185-191. Źródłem antycznym jest „Geografia” Klaudiusza Ptolemeusza; 1.14.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów