Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Za dużo płatków róż

Róże Heliogabala, Lawrence Alma-Tadema
Róże Heliogabala, Lawrence Alma-Tadema

Według Swetoniusza, podobno w czasie jednej z biesiad w „Złotym Domu” Nerona, jeden z gości udusił się po tym jak salę zasypały ogromne ilości płatków róż.

Inżynierowie Nerona: Celer i Severus stworzyli niesamowity mechanizm obsługiwany przez niewolników. Dzięki niemu sufit odzwierciedlał sklepienie niebieskie i goście mogli uświadczyć dnia i nocy. Ponadto na biesiadników rozpryskiwano perfumy oraz zrzucano płatki róż.

Co ciekawe stoiccy filozofowie, z Seneką Młodszym na czele, byli przeciwni nadmiernemu używaniu róż. Chrześcijanie byli jeszcze bardziej wrogo nastawieni do rzymskich upodobań. Według nich róża była symbolem pogaństwa, orgii i żądzy. Tertullian poświęcił temu nawet swoją pracę.

Inny cesarz Heliogabal także nie stronił od luksusu oraz egzotyki. W jego jednak przypadku goście „uraczeni” zostali płatkami fiołków oraz innych kwiatów. Goście jednak według przekazów nie przeżyli tego i udusili sie pod masą kwiatów.

Wydaje się, że takie przekazy pochodzą od zagorzałych przeciwników obu władców.

Źródła wykorzystane
  • Madeleine Marsh, Compacts and Cosmetics: Beauty from Victorian Times to the Present Day
  • Swetoniusz, Neron

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów