Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zaawansowanie techniczne Rzymian w kwestii latryn i kanalizacji

Cloaca Maxima
Cloaca Maxima

Zaawansowanie techniczne Rzymian w kwestii latryn i kanalizacji osiągnięte zostało ponownie w Europie dopiero w XIX wieku. Uważa się, że pierwsza kanalizacja w Rzymie powstała pomiędzy 800 a 735 rokiem p.n.e. Rzymski system kanałów ściekowych był niezwykle rozbudowany w starożytnym Rzymie.

Przykładowo największa Cloaca Maxima miała 4, 2 m wysokości i 3, 2 m szerokości oraz ciągnęła się kilka kilometrów. Inspekcji kanałów można było dokonywać łodzią, co robił osobiście np. Marek Agryppa w trakcie pełnienia urzedu edyla, w roku 33 p.n.e.

Więcej o higienie w antycznym Rzymie

Źródła wykorzystane
  • Samuel Ball Platner, Thomas Ashby, Topographical Dictionary of Ancient Rome

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów