Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zakaz walki jako gladiator

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca walkę gladiatorów
Rzymska mozaika ukazująca walkę gladiatorów

Tabula Larinas był to dekret senatorski z 19 roku n.e., który zakazywał synom, córkom, wnukom, wnuczkom, prawnukom i prawnuczkom senatorów lub ekwitów brania udziału w walkach gladiatorów, jeśli nie przekroczyli 20 roku życia.

Decyzja o wydaniu takiego dekretu podyktowana była wzrastającym zainteresowaniem wśród warstw wyższych walkami na arenie. Młodzi i bogaci Rzymianie szukali ucieczki z nudnego życia na piasek areny. Niewykluczone, że decyzja wynikała także z problemów finansowych i chęci wzbogacenia się.

Za rządów Oktawiana Augusta tego typu praktyka została ukrócona, a karą była infamią, czyli utrata czci. Wiązało się to z pozbawieniem większości praw publicznych, ograniczeniem zdolności prawnej, pozbawieniem ochrony prawnej (można było zastosować np. tortury). W sensie zatem prawnym każdy gladiator (z bardzo małymi wyjątkami) był na marginesie społeczeństwa rzymskiego.

W 200 roku n.e. cesarz Septymiusz Sewer zakazał całkowicie udziału w walkach kobietom. Wynikało to głównie z tego, że widzowie drwili z kobiet wysokiego stanu, które walczyły na arenie. Edykt był jednak zapewne nieskuteczny, gdyż późniejsze napisy wciąż reklamowały starcia kobiet. W praktyce walki kobiet toczyć się mogły jeszcze nawet do V wieku n.e.

Źródła wykorzystane
  • Krystyna Stebnicka, Nie tylko w kisielu, "Historia Focus", 13 marca 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów