Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zdecydowane słowa Appiusza Klaudiusza Caecusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Appiusz Klaudiusz Caecus w Kurii rzymskiej
Appiusz Klaudiusz Caecus w Kurii rzymskiej

Appiusz Klaudiusz Caecus („Ślepy” – przydomek otrzymał z racji utraty wzroku pod koniec życia) był rzymskim politykiem i mężem stanu, żyjącym między IV a III wiekiem p.n.e. Należał do bogatej i wpływowej rodziny. W swoim życiu pełnił wiele funkcji; był: edylem kurulnym, kwestorem, trybunem wojskowym, konsulem, cenzorem, pretorem, dyktatorem oraz interrexem (w przypadku braku konsulów). Ze względu na swoje dokonania na rzecz Republiki cieszył się dużym poważaniem w ojczyźnie.

W latach 282-272 p.n.e. trwała wojna Rzymu z Pyrrusem, która nie układała się po myśli Rzymian. Pyrrus ze swoim wojskiem wylądował na Półwyspie Apenińskim i zagrażał bezpośrednio rzymskim ziemiom.

W 280 roku p.n.e. doszło do wielkiej bitwy z Pyrrusem (królem Epiru) pod Herakleą. Pomimo dużych strat to Pyrrus był zwycięzcą i zaraz po bitwie wysłał swojego przedstawiciela – Cyneasza – aby wynegocjować porozumienie. Zaproponował w imieniu swojego władcy pokój, uwolnienie rzymskich jeńców, a nawet wsparcie w podboju południa Italii, przy zachowaniu gwarancji bezpieczeństwa i niezależności Tarentu, sojusznika Pyrrusa. Senatorowie pierwotnie byli za przyjęciem porozumienia nie tylko ze względu na dobre warunki, ale i prawdopodobnie z obawy o to, że Pyrrus zbierze większą armię, opierając się na zaciągu z italskich miast Półwyspu.

Appiusz Klaudiusz Caecus dowiedziawszy się o panujących nastrojach w Senacie zdecydował się wygłosić w kurii mowę przeciw Pyrrusowi, którą spisał Enniusz, ojciec literatury rzymskiej. Appian relacjonuje, że gdy Rzymianie się wahali, Appiusz przyprowadzony przez synów do senatu stwierdził:

Żałowałem dotąd, że nie widzę, ale teraz muszę żałować, że słyszę. Bo takich obrad waszych wolałbym nie tylko nie widzieć, ale i nie słyszeć. To wy skutkiem jednego niepowodzenia tak dalece się zapomnieliście, że naradzacie się nad tym, by i tego, który wam klęskę tę zadał, i tych, co go sprowadzili, uznać za przyjaciół zamiast wrogów, a Tukanom i Brucjom oddać własność naszych przodków. Toż to nie jest nic innego, jak podporządkowanie się Rzymian Macedończykom. I jeszcze niektórzy ośmielają się nazwać to pokojem zamiast niewolą.

Appian, Wojny samnickie , 10.5, 6.

Caecus żądał natychmiastowego wypędzenia Cyneasza z miasta i odrzucenia oferty Pyrrusa.

W wyniku tej mowy Senat odrzucił warunki pokojowe zaproponowane przez Pyrrusa, nakazał wycofanie jego wojsk z Italii oraz zaproponował, aby dopiero wtedy Pyrrus przysłał posłów do negocjacji.

Ostatecznie, zniesmaczony Pyrrus wyruszył na Rzym, pustosząc okolice. Jednak po dziesięciu latach walk w Italii i Sycylii musiał zrezygnować z rywalizacji z Rzymem i opuścić Półwysep Apeniński. Rzymianie wykazali się wyjątkową determinacją i potwierdzili swoje mocarstwowe predyspozycje.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska
  • Plutarch, Pyrrus

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów