Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sardynia i Korsyka rzymska

Korsyka i Sardynia stanowiły pośredni nabytek terytorialny Rzymu, w wyniku problemów wewnętrznych na wyspie, po zakończeniu I wojny punickiej. Bunt, który wybuchł na Sardynii i Korsyce, w wyniku braku pieniędzy Kartagińczyków do opłacenia najemników, zmusił Kartagińczyków do skorzystania z pomocy zbrojnej Rzymu. Efekt pomocy był taki, że w 238 roku p.n.e. Kartagina „zbyła się” tych wysp.

Pierwsi namiestnicy objęli prowincję dopiero w 227 roku p.n.e.
Obydwie wyspy dostarczały głównie: soli, zboża, wina, oliwę a złoża mineralne Korsyki pozwalały na uzupełnienie zasobów srebra i żelaza.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów