Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forum Nerwy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Forum Nerwy początkowo miało nosić imię cesarza Domicjana, inicjatora budowy. Kiedy ten jednak został zamordowany, nowy cesarz, Nerwa zakończywszy budowę postanowił nadać jej swoje imię.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Forum Transitorium bo taką też Forum Nerwy posiadało nazwę, zaczęto budować za Domicjana, jednakże zakończenie prac przypadło już na panowanie cesarza Nerwy w 97 roku n.e. Tym należy więc tłumaczyć, że czasem nazywane jest również Forum Nerwy. Po stronie wschodniej placu wybudowana została w porządku korynckim Świątynia Minerwy. Domicjan poświęcił tym samym plac Minerwie, co spowodowało posługiwanie się także nazwą Forum Paladium.

Budowlę wzniesiono pomiędzy istniejącymi już Forum Pacis a forum Augusta. Forum zostało wzniesione na miejscu istniejącej ulicy łączącej Forum Romanum z rzymską dzielnicą Suburą. Usytuowane na planie prostokąta o wymiarach 45 m szerokości na na 125 m długości. Na dłuższych bokach otoczony był kolumnadą wysuniętą przed mur obiegający forum. W murze pozostawiono przejścia.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów