Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forum Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Forum Augusta - wizualizacja
Forum Augusta - wizualizacja

Forum Augusta zbudowane zostało w 2 roku p.n.e. na placu o wymiarach 125 na 90 metrów, pomiędzy pobudowanymi później:Forum Trajana i Forum Nerwy, na północny wschód od istniejącego już Forum Cezara.

Naprzeciwko wejścia znajdowała się świątynia Marsa Mściciela, budowę której ślubował cesarz August za wsparcie w pomszczeniu śmierci Juliusza Cezara.

Forum Augusta było jednym z tak zwanych forów cesarskich.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Forum zaplanowane zostało zgodnie z rzymskimi zasadami porządkowania przestrzeni, a więc według założenia osiowego. Forum tworzyło zatem prostokąt z portykami na dłuższych bokach i świątynią w głębi na wprost wejścia. Boczne portyki były oskrzydlone eksedrami tworzącymi symetryczny układ z apsydą świątyni Marsa Mściciela, która była centralnym i najważniejszym elementem forum.

Charakterystyczny dla Forum Augusta był także wysoki mur oddzielający je od rozpościerającej się za nim rzymskiej dzielnicy Subura. Stanowił on nie tylko zamknięcie przestrzeni forum od tej estetycznie mało atrakcyjnej strony, ale także ochronę w przypadku częstych w Rzymie pożarów. Innym ciekawym elementem zdobniczym były kariatydy, podpierające dachy bocznych portyków. Eksedry umieszczono naprzeciw siebie zgodnie z zasadą symetrii osiowej. W niszach ustawiono posągi wielkich Rzymian wraz z przymocowanymi pod nimi inskrypcjami sławiącymi ich czyny, w tym Cezara oraz bogów: Wenus i Marsa. Portyki te były miejscem różnego rodzaju odczytów i deklamacji.

Lewy portyk prowadził do pomieszczenia na planie kwadratu, w którym odbywały się sądy. Zachowały się w nim do dzisiaj resztki marmurowych płyt, jakimi była wyłożona podłoga. W czasach cesarza Klaudiusza ustawiono tu olbrzymi postument pod kolosalnej wielkości posąg. Niestety nie można dziś stwierdzić, czy chodziło o cesarza Augusta czy o jakiegoś boga.

Plan forum Augusta.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów