Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grobowiec Eurysakesa

Grobowiec Marka Wergiliusza Eurysakesa miał nietypową formę.
Autor: Livioandronico2013 | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0.

Grobowiec Marka Wergiliusza Eurysakesa w Rzymie jest imponującą i dziwną budowlą rzymską, która datowana jest na około 30 rok p.n.e. Grobowiec zbudowany został przez wyzwoleńca o imieniu Marek Wergiliusz Eurysakes, który dorobił się majątku na dużej piekarni i dostawie żywności.

Miejsce jego spoczynku to budowla o nieprzeciętnym wyglądzie – uważa się, że kształtem konstrukcja nawiązuje do wagi do ważenia zboża oraz ugniatarki do ciasta. Grobowiec powstał na skrzyżowaniu Via Labicana i Via Praenestina – co znaczy że dziennie budynek mijała ogromna ilość osób.

Fryz na samej górze budowli ukazuje elementy z całego procesu powstawania chleba. Jest to o tyle unikalne, że Rzymianie zwykli na swoich pomnikach umieszczać raczej sceny bitewne, niżeli przedstawiać momenty związane z codziennymi obowiązkami. Z czasem grobowiec został włączony w sieć murów Aureliana.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów