Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grobowiec Eurysakesa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grobowiec Marka Wergiliusza Eurysakesa miał nietypową formę.
Autor: Livioandronico2013 | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0.

Grobowiec Marka Wergiliusza Eurysakesa w Rzymie jest imponującą i dziwną budowlą rzymską, która datowana jest na około 30 rok p.n.e. Grobowiec zbudowany został przez wyzwoleńca o imieniu Marek Wergiliusz Eurysakes, który dorobił się majątku na dużej piekarni i dostawie żywności.

Miejsce jego spoczynku to budowla o nieprzeciętnym wyglądzie – uważa się, że kształtem konstrukcja nawiązuje do wagi do ważenia zboża oraz ugniatarki do ciasta. Grobowiec powstał na skrzyżowaniu Via Labicana i Via Praenestina – co znaczy że dziennie budynek mijała ogromna ilość osób.

Fryz na samej górze budowli ukazuje elementy z całego procesu powstawania chleba. Jest to o tyle unikalne, że Rzymianie zwykli na swoich pomnikach umieszczać raczej sceny bitewne, niżeli przedstawiać momenty związane z codziennymi obowiązkami. Z czasem grobowiec został włączony w sieć murów Aureliana.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów