Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mauzoleum Hadriana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mauzoleum Hadriana
Mauzoleum Hadriana

Na wzór Augusta, który wzniósł swe mauzoleum na Polach Marsowych, półtora wieku później również i cesarz Hadrian zapragnął by wybudowano dla niego i dla jego następców monumentalny grobowiec. I tak na prawym brzegu Tybru powstało Mauzoleum Hadriana usytuowane w niewielkiej odległości od mauzoleum Augusta.

Jego budowę rozpoczęto ok. roku 130 n.e. Grobowiec składał się z potężnej rotundy o wys. 21 m i średnicy wynoszącej 64 m i kwadratowego ogrodzenia pokrytego cennymi marmurami.

Na rotundzie znajdował się ziemny kopiec porośnięty cyprysami i innymi drzewami, a na jego szczycie unosiła się ogromna kwadryga ze złoconego brązu z posagiem cesarza.

Hadriana pochowano w grobowcu w rok po jego śmierci w roku 138 n.e., bo dopiero wtedy to wielkie przedsięwzięcie zostało ukończone przez Antoninusa Piusa. Poza licznymi członkami rodziny cesarza w mauzoleum zostali pochowani również wszyscy następni imperatorzy włącznie z Karakallą, który spoczął tu jako ostatni w 217 roku n.e.

Żeby ułatwić dostęp do Mauzoleum od strony Pól Marsowych cesarz Hadrian rozkazał wybudować nowy most na Tybrze, który został nazwany od imienia rodziny cesarza – Pons Aelius. Zachowany w nietkniętej formie do końca minionego stulecia, most Aeliusa został przebudowany (skrócono i przerobiono jego dwa końce) i pozostały po nim tylko trzy arkady środkowe z lat 130 i 134 n.e.

Jeśli zaś chodzi o Mauzoleum to na początku V w. zostało ono włączone przez Honoriusza w linie murów obronnych Aureliana w formie wystającego bastionu, a w wieku X przerobiono je na fortecę – Zamek Świętego Anioła – mającą bronić Pałaców Watykańskich, z którymi łączył ją specjalny ”wiadukt”.

Autor: Karolina Deska
Źródła wykorzystane
  • R.A Staccioli, Starożytny Rzym jaki był i jaki jest, 2001
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów