Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mauzoleum Hadriana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mauzoleum Hadriana
Mauzoleum Hadriana

Na wzór Augusta, który wzniósł swe mauzoleum na Polach Marsowych, półtora wieku później również i cesarz Hadrian zapragnął by wybudowano dla niego i dla jego następców monumentalny grobowiec. I tak na prawym brzegu Tybru powstało Mauzoleum Hadriana usytuowane w niewielkiej odległości od mauzoleum Augusta.

Jego budowę rozpoczęto ok. roku 130 n.e. Grobowiec składał się z potężnej rotundy o wys. 21 m i średnicy wynoszącej 64 m i kwadratowego ogrodzenia pokrytego cennymi marmurami.

Na rotundzie znajdował się ziemny kopiec porośnięty cyprysami i innymi drzewami, a na jego szczycie unosiła się ogromna kwadryga ze złoconego brązu z posagiem cesarza.

Hadriana pochowano w grobowcu w rok po jego śmierci w roku 138 n.e., bo dopiero wtedy to wielkie przedsięwzięcie zostało ukończone przez Antoninusa Piusa. Poza licznymi członkami rodziny cesarza w mauzoleum zostali pochowani również wszyscy następni imperatorzy włącznie z Karakallą, który spoczął tu jako ostatni w 217 roku n.e.

Żeby ułatwić dostęp do Mauzoleum od strony Pól Marsowych cesarz Hadrian rozkazał wybudować nowy most na Tybrze, który został nazwany od imienia rodziny cesarza – Pons Aelius. Zachowany w nietkniętej formie do końca minionego stulecia, most Aeliusa został przebudowany (skrócono i przerobiono jego dwa końce) i pozostały po nim tylko trzy arkady środkowe z lat 130 i 134 n.e.

Jeśli zaś chodzi o Mauzoleum to na początku V w. zostało ono włączone przez Honoriusza w linie murów obronnych Aureliana w formie wystającego bastionu, a w wieku X przerobiono je na fortecę – Zamek Świętego Anioła – mającą bronić Pałaców Watykańskich, z którymi łączył ją specjalny ”wiadukt”.

Autor: Karolina Deska
Źródła wykorzystane
  • R.A Staccioli, Starożytny Rzym jaki był i jaki jest, 2001
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów