Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tunel Tytusa w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tunel Tytusa w Turcji
Tunel Tytusa w Turcji

Tunel Tytusa w Turcji ma 1, 4 km długości i powstał w I wieku n.e. Jest on dowodem na olbrzymie umiejętności inżynieryjne antycznych Rzymian.

Budowa tego tunelu miała na celu zabezpieczenie portu niedaleko antycznego miasta Seleuceia Pieria i uchronienie go przed powodziami i zalewaniem. Zdaniem UNESCO, tunel jest jedną z najwspanialszych pozostałości inżynieryjnych Rzymian w regionie, nie tylko ze względu na rozmiar, ale i pomysłowość.

Budowa tunelu Tytusa ani nie została rozpoczęta, ani zakończona za panowania cesarza Tytusa (79-81 n.e.). Właściwe prace konstrukcyjne rozpoczęły się za rządów jego ojca Wespazjana, a zakończyły za cesarza Antoninusa Piusa w połowie II wieku n.e.

Wewnątrz tunelu znaleźć można kamienną inskrypcję: „Divus Vespasianus et Divus Titus F.C.”, którą w luźnym tłumaczeniu przetłumaczymy Boskiemu Wespazjanowi i Boskiemu Tytusowi, którzy zapoczątkowali powstanie. Napis sugerować może, ze inicjatorami konstrukcji byli obaj cesarze. Dalej wzdłuż kanału znaleźć możemy imię Antoninusa Piusa, za którego budowa została zakończona.

Inskrypcja z tunelu Tytusa
Jona Lenderis

Tunel obecnie znajduje się w mieście Samandag-Cevlik, w Turcji. Budowla ciągnie się na długości 1, 4 km i wydrążona jest w kamieniu.

Źródła wykorzystane
  • The ancient Vespasianus Titus Tunnel of Turkey, "Ancient Origins", 27 czerwca 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów