Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tunel Tytusa w Turcji

Rzymski tunel
Rzymski tunel

Tunel Tytusa w Turcji ma 1, 4 km długości i powstał w I wieku n.e. Jest on dowodem na olbrzymie umiejętności inżynieryjne antycznych Rzymian.

Budowa tego tunelu miała na celu zabezpieczenie portu niedaleko antycznego miasta Seleuceia Pieria i uchronienie go przed powodziami i zalewaniem. Zdaniem UNESCO, tunel jest jedną z najwspanialszych pozostałości inżynieryjnych Rzymian w regionie, nie tylko ze względu na rozmiar, ale i pomysłowość.

Budowa tunelu Tytusa ani nie została rozpoczęta, ani zakończona za panowania cesarza Tytusa (79-81 n.e.). Właściwe prace konstrukcyjne rozpoczęły się za rządów jego ojca Wespazjana, a zakończyły za cesarza Antoninusa Piusa w połowie II wieku n.e.

Wewnątrz tunelu znaleźć można kamienną inskrypcję: „Divus Vespasianus et Divus Titus F.C.”, którą w luźnym tłumaczeniu przetłumaczymy Boskiemu Wespazjanowi i Boskiemu Tytusowi, którzy zapoczątkowali powstanie. Napis sugerować może, ze inicjatorami konstrukcji byli obaj cesarze. Dalej wzdłuż kanału znaleźć możemy imię Antoninusa Piusa, za którego budowa została zakończona.

Inskrypcja z tunelu Tytusa

Tunel obecnie znajduje się w mieście Samandag-Cevlik, w Turcji. Budowla ciągnie się na długości 1, 4 km i wydrążona jest w kamieniu.

Źródła wykorzystane
  • The ancient Vespasianus Titus Tunnel of Turkey, "Ancient Origins", 27 czerwca 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów