Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Znaleziono dowód na istnienie wyższych warstw rzymskich w północnej Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy znaleźli dowód na istnienie wpływów wyższych rzymskich warstw w północnej Anglii
Archeolodzy znaleźli dowód na istnienie wpływów wyższych rzymskich warstw w północnej Anglii | Zdjęcie: Northern Archaeological Associates

W Yorkshire (Anglia) odkryto pierwszy archeologiczny dowód na istnienie rzymskich wyższych warstw społecznych w północnej Brytanii. Dowodzi to istnienia silnego politycznego i wojskowego aliansu pomiędzy Imperium Rzymskim i lokalnymi plemionami.

Naukowcom udało się natrafić na pozostałości po wcześniej nieznanym, małym mieście w którym znajdowały się zarówno rzymskie jak i lokalne budowle. Ośrodek odkryto ok. 65 km na północ od York; blisko stolicy plemienia Brigantów. Na obszarze antycznego miasta natrafiono na liczne pozostałości po rzymskiej obecności: szklane wyroby, piękne zastawy stołowe, importowane flakony do picia, szklane kości do gry, część miedzianego lustra czy fragmenty rzeźb z bursztynu.

Historyczne źródła wspominają, że Rzymianie przekazali królowej Brigantów (43-69 n.e.) – Kartimandui duże skarby, aby zapewnić sobie jej poparcie dla sprawy rzymskiej i tłumić wszelki opór Brytów. Warto nadmienić, że Brytania były mieszanką licznych plemion, które po części godziły się na supremacją Rzymu na wyspie lub też buntowały się. Aby utrzymać swoje wpływy, Rzym musiał opierać się na licznych sojuszach, łapówkach lub polityce „dziel i rządź”.

Naukowcy sądzą, że odnalezione skarby mogły być formą przekupstwa Kartimandui i lokalnej arystokracji w okresie, kiedy Rzym nie ustabilizował jeszcze sytuacji w północnych regionach Brytanii.

Archeolodzy dodają, że rzymskie budowle w ośrodku powstały prawdopodobnie w połowie lat 50. n.e. i były skierowane do drogi, która z kolei wykorzystywana była głównie dla celów militarnych. Naukowcy odkryli także wczesny fort rzymski.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów