Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Chińscy inwestorzy zachęcani do ratowania rzymskich zabytków

Chińscy inwestorzy zachęcani do ratowania rzymskich zabytków
Zdjęcie: Voa News | Katakumby Priscilli

Włoskie władze zachęcają chińskich inwestorów do pomocy w ratowaniu antycznych zabytków. Po latach cięć i prób ratowania finansów publicznych Italia szuka wszelkich sposobów, aby ratować światowe dziedzictwo kulturowe.

Włoski Minister Kultury – Dario Franceschini – udał się do Pekinu, aby kontynuować politykę rządu – zachęcania zagranicznych inwestorów do udziału w renowacji i odbudowie monumentów.

Zaangażowanie chińskiego kapitału we Włoszech stale wzrasta. W 2014 roku Chińczycy zainwestowali m.in. w Dom Mody Krizia, by rok później zainwestować kapitał w producenta opon Pirelli. Obecnie trwają rozmowy nad zakupieniem włoskiego klubu piłkarskiego AC Milan.
Zwiększyła się także ilość chińskich turystów odwiedzjaących Italię. W tym roku, rzymskie władze zgodziły się, by ulice miasta były patrolowane także przez chińskich policjantów, którzy będą pomocą dla swoich obywateli.

Ministerstwo Kultury Włoch wskazało siedem miejsc historycznych, które w pierwszej kolejności wymagają wsparcia finansowego. Wśród tych miejsc jest willa, zbudowana przez NeronaZłoty Dom – zlokalizowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Inne obiekty to: jedne z najstarszych greckich świątyń, nekropolia z 20 tysięcami etruskich katakumb, antyczna osada pod Rzymem oraz muzeum archeologiczne na południowym-zachodzie kraju.

Jak przekonuje Ministerstwo Kultury, od 2014 roku, czyli momentu kiedy wprowadzono w życie pomysł, dobrończycy przelali na rzecz zabytków 100 mln euro. Wspomnieć można np. Dom Mody Fendi, który przekazał 2, 2 mln euro na poprawę wyglądu Fontanny Di Trevi; czy rosyjskiego potentata Alishera Usmanova, który przekazał 1, 5 mln euro na renowację bazyliki na Forum Romanum.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów