Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na dnie Morza Czarnego odkryto antyczne i średniowieczne statków

Naukowcy odkryli na dnie Morza Czarnego 60 antycznych i średniowiecznych statków
Naukowcy odkryli na dnie Morza Czarnego 60 antycznych i średniowiecznych statków | Zdjęcie: Black Sea MAP

W ramach projektu archeologicznego Black Sea Maritime Archaeological Project – prowadzonego od 2015 roku – na dnie Morza Czarnego naukowcy odkryli 60 wyjątkowo dobrze zachowanych antycznych i średniowiecznych statków.

Wyniki działań naukowców w ramach projektu przekroczyły najśmielsze oczekiwania i pewnym jest, że dają one materiał badawczy na następne lata. Wśród znalezisk jest 60 dobrze zachowanych statków z czasów greckich, rzymskich, bizantyńskich i średniowiecza. Bazując na tych odkryciach naukowcy będą w stanie jeszcze lepiej opisać antyczne szlaki handlowe i konstrukcję statków.

Archeolodzy odkryli statki, wykorzystując skanery laserowe oraz technologię fotogrametryczną – dzięki temu przeanalizowano dno Morza Czarnego. Wraki statków zachowały się w bardzo dobrym stanie z racji na fakt, iż na dużej głębokości Morza Czarnego, występują warunki beztlenowe, co zapobiega rozkładaniu się materiałów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów