Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na dnie Morza Czarnego odkryto antyczne i średniowieczne statków

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Naukowcy odkryli na dnie Morza Czarnego 60 antycznych i średniowiecznych statków
Naukowcy odkryli na dnie Morza Czarnego 60 antycznych i średniowiecznych statków | Zdjęcie: Black Sea MAP

W ramach projektu archeologicznego Black Sea Maritime Archaeological Project – prowadzonego od 2015 roku – na dnie Morza Czarnego naukowcy odkryli 60 wyjątkowo dobrze zachowanych antycznych i średniowiecznych statków.

Wyniki działań naukowców w ramach projektu przekroczyły najśmielsze oczekiwania i pewnym jest, że dają one materiał badawczy na następne lata. Wśród znalezisk jest 60 dobrze zachowanych statków z czasów greckich, rzymskich, bizantyńskich i średniowiecza. Bazując na tych odkryciach naukowcy będą w stanie jeszcze lepiej opisać antyczne szlaki handlowe i konstrukcję statków.

Archeolodzy odkryli statki, wykorzystując skanery laserowe oraz technologię fotogrametryczną – dzięki temu przeanalizowano dno Morza Czarnego. Wraki statków zachowały się w bardzo dobrym stanie z racji na fakt, iż na dużej głębokości Morza Czarnego, występują warunki beztlenowe, co zapobiega rozkładaniu się materiałów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów