Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie rękawice bokserskie w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto rzymskie rękawice bokserskie w Anglii
Odkryto rzymskie rękawice bokserskie w Anglii

W 2018 roku, nieopodal muru Hadriana odkryto, datowane na 120 rok n.e., skórzane pasy, które pełniły rolę rękawic bokserskich w antycznych czasach. Jak się okazuje są to jedyne zachowane tego typu obiekty, mimo że jak dowodzą rzymskie mozaiki, freski i rzeźby, sport w antycznym Rzymie był popularny.

Odkryte skórzane pasy były owijane wokół pięści, tak aby dobrze okrywały kłykcie. Skórzane pasy były w środku wypełniane naturalnym miękkim materiałem, który absorbował uderzenia. Naukowcy przymierzyli zachowane rzymskie „rękawice” i mimo niemal dwóch tysięcy lat, wciąż pasują idealnie do ręki.

Do odkrycia doszło w rzymskich koszarach dla jazdy, które z kolei wydobyto w zeszłym roku nieopodal obozu Vindolanda. Niesamowite znaleziska zachowały się w tak dobrym stanie, gdyż przez wieki znajdowały się pod betonową podłogą, którą Rzymianie położyli około 30 lat po opuszczeniu koszar. Brak tlenu spowodował, że drewno i skóra nie uległy zepsuciu. Odkryte znaleziska znajdą się na wystawie w lokalnym muzeum w Vindolanda.

W rzymskiej armii pięściarstwo było promowane, aby wzmacniać charakter, siłę i wytrzymałość żołnierzy.

Rysunek ukazujący walki pięściarskie w czasach antycznych.
Historical Picture Archive/Corbis via Getty Images
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów