Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto rzymskie rękawice bokserskie w Anglii

Odkryto rzymskie rękawice bokserskie w Anglii
Odkryto rzymskie rękawice bokserskie w Anglii

Nieopodal muru Hadriana odkryto, datowane na 120 rok n.e., skórzane pasy, które pełniły rolę rękawic bokserskich w antycznych czasach. Jak się okazuje są to jedyne zachowane tego typu obiekty, mimo że jak dowodzą rzymskie mozaiki, freski i rzeźby, sport w antycznym Rzymie był popularny.

Odkryte skórzane pasy były owijane wokół pięści, tak aby dobrze okrywały kłykcie. Skórzane pasy były w środku wypełniane naturalnym miękkim materiałem, który absorbował uderzenia. Naukowcy przymierzyli zachowane rzymskie „rękawice” i mimo niemal dwóch tysięcy lat, wciąż pasują idealnie do ręki.

Do odkrycia doszło w rzymskich koszarach dla jazdy, które z kolei wydobyto w zeszłym roku nieopodal obozu Vindolanda. Niesamowite znaleziska zachowały się w tak dobrym stanie, gdyż przez wieki znajdowały się pod betonową podłogą, którą Rzymianie położyli około 30 lat po opuszczeniu koszar. Brak tlenu spowodował, że drewno i skóra nie uległy zepsuciu. Odkryte znaleziska znajdą się na wystawie w lokalnym muzeum w Vindolanda.

W rzymskiej armii pięściarstwo było promowane, aby wzmacniać charakter, siłę i wytrzymałość żołnierzy.

Rysunek ukazujący walki pięściarskie w czasach antycznych.
Historical Picture Archive/Corbis via Getty Images
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów