Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Poczuj się jak gladiator

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poczuj się gladiator
Poczuj się gladiator | Zdjęcie: DW/F. Schlagwein

W Xanten w Niemczech znajduje się Park Archeologiczny oraz Muzeum, dzięki którym możemy poczuć się jak antyczni Rzymianie.

Miasto Xanten znane jest w świecie przede wszystkim dzięki swej rzymskiej przeszłości. Sto lat p.n.e. antyczni Rzymianie założyli tu Colonia Ulpia Traiana, miasto dorównujące wielkością starożytnej Kolonii (antyczna Colonia Agrippina). Za murami miasta znajdował się amfiteatr, który mógł pomieścić do 10 tysięcy widzów. Na jego arenie z kolei toczyły się walki gladiatorów i wyścigi zaprzęgów konnych.

Xanten wyposażone było podobnie jak Colonia Agrippina: były tu termy, obszerne domy z ogrzewaniem podłogowym, wspomniany amfiteatr, który był w stanie pomieścić praktycznie wszystkich mieszkańców.

Park Archeologiczny zajmuje powierzchnię 60 ha. Możemy między innymi zasiąść na odbudowanych siedziskach amfiteatru i podziwiać arenę z perspektywy widza starożytnego. Pod koniec czerwca tego roku, Park odwiedziło około 17, 5 tysiąca turystów, którzy chcieli poczuć się jak Rzymianie. Impreza odbywała się pod sloganem: „Miecze, chleb i igrzyska”. Całą „rzymską otoczkę” stworzyło 450 rekonstruktorów historycznych z 9 europejskich krajów, którzy występowali jako rzemieślnicy, piekarze, tkacze, piekarze i – oczywiście – gladiatorzy.

Miejsce licznie odwiedzają grupy szkolne, także z Holandii. Dzieci mogą m.in. pobawić się na placu zabaw w kształcie fortu i poznać sposoby obrony, czy po prostu poskakać na trampolinie. Dorośli też nie mogą narzekać – poza dużą ilością wiedzy, czeka na nich wiele atrakcji o życiu ówczesnych mieszkańców.

Park Archeologiczny oraz Muzeum w Xanten to ciekawe połączenie nowoczesności z historią.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów