Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Udało się odtworzyć czaszki ofiar Wezuwiusza z 79 roku n.e. w 3D

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Udało się odtworzyć czaszki ofiar Wezuwiusza z 79 roku n.e. w 3D
Udało się odtworzyć czaszki ofiar Wezuwiusza z 79 roku n.e. w 3D

Archeologom udało się odtworzyć czaszki ofiar starożytnego wybuchu Wezuwiusza w roku 79 n.e. w 3D. Prace naukowców tyczyły się rzymskiego ośrodka Oplontis, które podobnie jak słynne Pompeje czy Herkulanum zostało zniszczone przez kataklizm i pogrzebane w warstwie popiołu.

Naukowcy opublikowali skany – w wersji 3D – czaszek i szkieletów ponad 12 ofiar. Badacze liczą, że w ten sposób uda się dowiedzieć jak wyglądała śmierć nieszczęśników oraz jak mogli oni w rzeczywistości wyglądać. Prace nad rekonstrukcją kości zaczęły się od wykonania fotogrametrycznego modelu ciała każdej z ofiar. Fotogrametria umożliwia badaczom poznanie stratygrafii ciał.

Projekt prowadzony w Oplontis poza potrzebą cyfrowego zachowania rzymskiej historii, ma także na celu odpowiedzenie na wiele nurtujących badaczy pytań. Warto tutaj podkreślić, że naukowcy wciąż nie są pewni co spowodowało śmierć mieszkańców Oplontis – uderzenie pumeksów, lawina błotna czy może coś innego.

Mieścina Oplontis znajdowała się w niedalekiej odległości od Pompejów. W skład zabudowy wchodziła duża willa, która na czas wybuchu była opuszczona (najprawdopodobniej należała do samej Poppei Sabiny, drugiej żony Nerona), oraz liczne budowle nastawione na handel. W latach 80. XX wieku naukowcy odkryli właśnie w jednej z takich konstrukcji zwłoki ponad 50 osób, które zapewne wyczekiwały ratunku ze strony morza.

Skany 3D ofiar z Oplontis są dostępne tutaj

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów