Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Bułgarii polscy archeolodzy odkryli fragment dokumentu potwierdzającego nadanie obywatelstwa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny rzymskiego szpitala wojskowego w Novae
Ruiny rzymskiego szpitala wojskowego w Novae | Zdjęcie: Janusz Recław

W Novae (Bułgaria), na terenie rzymskiego obozu natrafiono na fragment dokumentu potwierdzającego nadanie obywatelstwa żołnierzowi służącemu w lokalnej jednostce.

Prace wykopaliskowe są prowadzone na miejscu od niemal 50 lat przez grupę polskich archeologów. Obóz rzymski był siedzibą legionów VIII Augusta oraz I Italica.

Do wspomnianego odkrycia doszło wśród ruin pozostałości po domu centuriona. Dokument nadawał obywatelstwo żołnierzowi wojsk pomocniczych (auxilia) po odbyciu 25-letniej służby. Wydany on został w czasach panowania cesarza Gordiana III (lata 238-244 n.e.).

Dokument ten składał się z dwóch „kartek” połączonych łańcuszkiem; który z kolei był pieczętowany przez urzędników. Oznaczało to, że treści nie mógł przeczytać nawet właściciel dokumentu; a odpieczętowywanie odbywało się jedynie w obecności urzędników. Kopia takiego dokumentu – w formie papirusu – trafiała do archiwum w Rzymie.

Jak twierdzą specjaliści tego typu zaświadczeń na terenie byłego Imperium Rzymskiego znaleziono około tysiąca; jednak niewiele właśnie znad Dunaju. Badacze planują dalsze badania i analizy. Liczą, że uda się poznać imię żołnierza-weterana.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów