Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Bułgarii polscy archeolodzy odkryli fragment dokumentu potwierdzającego nadanie obywatelstwa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny rzymskiego szpitala wojskowego w Novae
Ruiny rzymskiego szpitala wojskowego w Novae | Zdjęcie: Janusz Recław

W Novae (Bułgaria), na terenie rzymskiego obozu natrafiono na fragment dokumentu potwierdzającego nadanie obywatelstwa żołnierzowi służącemu w lokalnej jednostce.

Prace wykopaliskowe są prowadzone na miejscu od niemal 50 lat przez grupę polskich archeologów. Obóz rzymski był siedzibą legionów VIII Augusta oraz I Italica.

Do wspomnianego odkrycia doszło wśród ruin pozostałości po domu centuriona. Dokument nadawał obywatelstwo żołnierzowi wojsk pomocniczych (auxilia) po odbyciu 25-letniej służby. Wydany on został w czasach panowania cesarza Gordiana III (lata 238-244 n.e.).

Dokument ten składał się z dwóch „kartek” połączonych łańcuszkiem; który z kolei był pieczętowany przez urzędników. Oznaczało to, że treści nie mógł przeczytać nawet właściciel dokumentu; a odpieczętowywanie odbywało się jedynie w obecności urzędników. Kopia takiego dokumentu – w formie papirusu – trafiała do archiwum w Rzymie.

Jak twierdzą specjaliści tego typu zaświadczeń na terenie byłego Imperium Rzymskiego znaleziono około tysiąca; jednak niewiele właśnie znad Dunaju. Badacze planują dalsze badania i analizy. Liczą, że uda się poznać imię żołnierza-weterana.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów