Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Polsce dokonano nieprawdopodobnego odkrycia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skarb Wandalów uciekających przed Gotami w Muzeum w Hrubieszowie
Skarb Wandalów uciekających przed Gotami w Muzeum w Hrubieszowie

W okolicach Hrubieszowa (wschodnia Polska) dokonano niesamowitego odkrycia. W ziemi na polu natrafiono na niesamowity skarb, który liczy 1753 srebrnych rzymskich monet (denarów), datowanych na II-III wiek n.e. Na monetach znajdują się wizerunki cesarzy od Nerwy (96-98 n.e.) po Septymiusza Sewera (193-211 n.e.).

To nieprawdopodobne odkrycie to zasługa Pana Mariusza Dyla, który dostrzegł niektóre z monet w rozgrzebanej przez maszyny rolnicze ziemi. Następnie poinformował lokalne Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie o odkryciu, które fizycznie miało miejsce w zeszłym roku. Informacja o odkryciu przetrzymywana była w zupełnej tajemnicy, z obawy o próbę kradzieży znaleziska.

Monety były rozrzucone na obszarze kilkudziesięciu metrów. Jak twierdzą specjaliści skarb dowodzi faktu, że na Lubelszczyźnie miały miejsce ważne wydarzenia w czasach starożytnych. Jak twierdzą specjaliści, Wandalowie zajmujący te ziemie uciekali przed Gotami. W tym celu właściciel skarbu starannie ukrył skarb w ziemi, który po latach został rozprowadzony po większym obszarze.

Jak poinformowało Muzeum: „Monety wkrótce trafią do kompleksowego opracowania, w wyniku którego powstanie atrakcyjna dwujęzyczna publikacja. Będzie to jednocześnie katalog wystawy, na której planujemy opowiedzieć o burzliwych dziejach Kotliny Hrubieszowskiej po koniec II wieku po Chr., a jednocześnie przybliżyć barwne życiorysy rzymskich cesarzy przedstawionych na monetach wchodzących w skład skarbu – od cesarza Nerwy (96-98 r.) aż po Septymiusza Sewera (193-211 r.). To jedno z największych wydarzeń w dziejach naszego muzeum!”.

Wstępne wyliczenia wskazują, że monety stanowiły „żołd legionisty rzymskiego z 6 lat służby” – informuje Muzeum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów