Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Polsce dokonano nieprawdopodobnego odkrycia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Skarb Wandalów uciekających przed Gotami w Muzeum w Hrubieszowie
Skarb Wandalów uciekających przed Gotami w Muzeum w Hrubieszowie

W okolicach Hrubieszowa (wschodnia Polska) dokonano niesamowitego odkrycia. W ziemi na polu natrafiono na niesamowity skarb, który liczy 1753 srebrnych rzymskich monet (denarów), datowanych na II-III wiek n.e. Na monetach znajdują się wizerunki cesarzy od Nerwy (96-98 n.e.) po Septymiusza Sewera (193-211 n.e.).

To nieprawdopodobne odkrycie to zasługa Pana Mariusza Dyla, który dostrzegł niektóre z monet w rozgrzebanej przez maszyny rolnicze ziemi. Następnie poinformował lokalne Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie o odkryciu, które fizycznie miało miejsce w zeszłym roku. Informacja o odkryciu przetrzymywana była w zupełnej tajemnicy, z obawy o próbę kradzieży znaleziska.

Monety były rozrzucone na obszarze kilkudziesięciu metrów. Jak twierdzą specjaliści skarb dowodzi faktu, że na Lubelszczyźnie miały miejsce ważne wydarzenia w czasach starożytnych. Jak twierdzą specjaliści, Wandalowie zajmujący te ziemie uciekali przed Gotami. W tym celu właściciel skarbu starannie ukrył skarb w ziemi, który po latach został rozprowadzony po większym obszarze.

Jak poinformowało Muzeum: „Monety wkrótce trafią do kompleksowego opracowania, w wyniku którego powstanie atrakcyjna dwujęzyczna publikacja. Będzie to jednocześnie katalog wystawy, na której planujemy opowiedzieć o burzliwych dziejach Kotliny Hrubieszowskiej po koniec II wieku po Chr., a jednocześnie przybliżyć barwne życiorysy rzymskich cesarzy przedstawionych na monetach wchodzących w skład skarbu – od cesarza Nerwy (96-98 r.) aż po Septymiusza Sewera (193-211 r.). To jedno z największych wydarzeń w dziejach naszego muzeum!”.

Wstępne wyliczenia wskazują, że monety stanowiły „żołd legionisty rzymskiego z 6 lat służby” – informuje Muzeum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów