Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zakończono renowację bazyliki przy Porta Maggiore w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zakończono renowację bazyliki przy Porta Maggiore w Rzymie
Zakończono renowację bazyliki przy Porta Maggiore w Rzymie

W bazylice przy Porta Maggiore w Rzymie zakończono prace renowacyjne w części podziemnej. Obiekt datowany jest na I wiek n.e.

W opinii badaczy podziemia bazyliki służyły osobom, które należały do nurtu neopitagoreizmu albo jako sala pogrzebowa, albo jako miejsce spotkań. Neopitagoreizm zakładał naśladowanie wzorców i wartości zakorzenionych przez Pitagorasa i Platona.

Podziemia bazyliki odkryto w 1917 roku, 12 metrów pod ziemią, w trakcie prowadzonych prac budowlanych pod linie kolejowe. Ściany budowli udekorowano wizerunkami postaci mitologicznych (m.in. Achilles, Orfeusz, Herkules) i scen z życia codziennego.

Uważa się, że inicjatorem budowy bazyliki był niejaki Titus Statilius Taurus Corvinus, który został oskarżony – według przekazów Tacyta – przez senat rzymski o przywiązanie do magii i przesądów. Finalnie Statilius zmuszony został popełnić samobójstwo w roku 53 n.e.

Bazylika ta była wzorem dla kolejnych tego typu konstrukcji, które były popularne zwłaszcza wśród chrześcijan.

Piwnice bazyliki turyści mogą odwiedzać w każdą drugą, trzecią i czwartą niedzielę każdego miesiąca.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów