Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zakończono renowację bazyliki przy Porta Maggiore w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zakończono renowację bazyliki przy Porta Maggiore w Rzymie
Zakończono renowację bazyliki przy Porta Maggiore w Rzymie

W bazylice przy Porta Maggiore w Rzymie zakończono prace renowacyjne w części podziemnej. Obiekt datowany jest na I wiek n.e.

W opinii badaczy podziemia bazyliki służyły osobom, które należały do nurtu neopitagoreizmu albo jako sala pogrzebowa, albo jako miejsce spotkań. Neopitagoreizm zakładał naśladowanie wzorców i wartości zakorzenionych przez Pitagorasa i Platona.

Podziemia bazyliki odkryto w 1917 roku, 12 metrów pod ziemią, w trakcie prowadzonych prac budowlanych pod linie kolejowe. Ściany budowli udekorowano wizerunkami postaci mitologicznych (m.in. Achilles, Orfeusz, Herkules) i scen z życia codziennego.

Uważa się, że inicjatorem budowy bazyliki był niejaki Titus Statilius Taurus Corvinus, który został oskarżony – według przekazów Tacyta – przez senat rzymski o przywiązanie do magii i przesądów. Finalnie Statilius zmuszony został popełnić samobójstwo w roku 53 n.e.

Bazylika ta była wzorem dla kolejnych tego typu konstrukcji, które były popularne zwłaszcza wśród chrześcijan.

Piwnice bazyliki turyści mogą odwiedzać w każdą drugą, trzecią i czwartą niedzielę każdego miesiąca.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów