Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Znaleziono figurkę rzymskiej bogini Ceres

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Znaleziono figurkę rzymskiej bogini Ceres
Znaleziono figurkę rzymskiej bogini Ceres | Zdjęcie: Arbeia Fort

W byłym rzymskim forcie rzymskim Arbeia odkryto wykonaną z brązu rzymską figurkę bogini Ceres.

Wolontariusze z archeologicznego stowarzyszenia „WallQuest” dokonali niecodziennego odkrycia w South Shields, w północno-wschodniej Anglii. Natrafili na pięknie rzeźbioną miniaturową figurkę rzymskiej bogini Ceres, która według specjalistów była częścią większego mebla.

Cerera, bo tak też określano bóstwo, była opiekunką rolnictwa, zboża i płodności. Fort Arbeia był miejscem, z którego wysyłano zaopatrzenie, liczone w tysiącach ton zboża, na liczne posterunki wzdłuż muru Hadriana.

Znalezisko jest drugim tego typu odkryciem w ciągu ostatnich dwóch lat. Poprzednio, w 2014 roku, w ramach projektu WallQuest, lokalny wolontariusz odnalazł rzeźbiony w kamieniu wizerunek bóstwa opiekuńczego – tutela.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów