Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Znaleziono figurkę rzymskiej bogini Ceres

Znaleziono figurkę rzymskiej bogini Ceres
Znaleziono figurkę rzymskiej bogini Ceres | Zdjęcie: Arbeia Fort

W byłym rzymskim forcie rzymskim Arbeia odkryto wykonaną z brązu rzymską figurkę bogini Ceres.

Wolontariusze z archeologicznego stowarzyszenia „WallQuest” dokonali niecodziennego odkrycia w South Shields, w północno-wschodniej Anglii. Natrafili na pięknie rzeźbioną miniaturową figurkę rzymskiej bogini Ceres, która według specjalistów była częścią większego mebla.

Cerera, bo tak też określano bóstwo, była opiekunką rolnictwa, zboża i płodności. Fort Arbeia był miejscem, z którego wysyłano zaopatrzenie, liczone w tysiącach ton zboża, na liczne posterunki wzdłuż muru Hadriana.

Znalezisko jest drugim tego typu odkryciem w ciągu ostatnich dwóch lat. Poprzednio, w 2014 roku, w ramach projektu WallQuest, lokalny wolontariusz odnalazł rzeźbiony w kamieniu wizerunek bóstwa opiekuńczego – tutela.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów