Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Insygnium

Ben Kane

Insygnium

Książka „Insygnium” to druga część nowej trylogii Bena Kane’a, zatytułowanej „Cesarskie orły”, w której autor przenosi nas do 14 roku n.e., pięć lat po tragicznej klęsce legionów Warusa w lesie Teutoburskim. Tym razem weźmiemy udział w przygotowaniach do ofensywy Germanika oraz bezpośrednich starciach za Renem.

W poprzednim tomie towarzyszyliśmy żołnierzom centurii, pod dowództwem Tullusa, w krwawej i ciężkiej walce o życie. Tullus, wraz ze swoimi ludźmi (m.in. Piso, Witeliusz) i całymi trzema legionami, wpadł w zasadzkę, którą przygotowali wojownicy sprzymierzonych plemion germańskich, pod dowództwem Cheruska – Arminiusza. Fatalne warunki pogodowe, zaskoczenie oraz złe dowodzenie doprowadziły do katastrofy i rzezi legionistów Warusa. Tullus był jednym z nielicznych oficerów, któremu udało się wyprowadzić żołnierzy z pułapki.

W tej części Tullusowi przyjdzie dławić bunt legionów nad Renem, towarzyszyć Germanikowi w wyprawie za Ren i po raz kolejny walczyć o przetrwanie w kolejnej zasadzce Arminiusza. Oczywiście nie zabraknie odważnych operacji, skradania się i pełnych napięcia wydarzeń. Starcia przepełnione są realizmem, krwią i wysiłkiem. Nie brakuje także braterstwa, ciekawych dialogów pomiędzy żołnierzami czy przykładów, jak dobry dowódca potrafi zdobyć sobie zaufanie swoich „chłopców”.

Ben Kane, na rynku powieści historycznych ma już ugruntowaną pozycję. W swoim dorobku ma liczne pozycje tyczące się historii antycznego Rzymu, a co więcej pasjonuje się wojskowością rzymską i bierze udział w rekonstrukcjach historycznych. Swoją wiedzę czerpie nie tylko z materiałów źródłowych i książek naukowych, ale przede wszystkim z obserwacji i dyskusji na temat sposobu używania antycznej broni oraz stosowanej taktyki walki.

Biorąc do ręki kolejną część powieści Bena Kane’a nie miałem wątpliwości, że po raz kolejny poczuję się jak bezpośredni uczestnik wydarzeń i przeniosę się na początek I wieku n.e., do gęstych i dzikich lasów Germanii. Niesamowita atmosfera, napięcie i chęć zemsty po obu stronach tworzą fabułę. Dodatkowo autor zgrabnie dodaje zabawne momenty, które urozmaicają akcję. Gorąco polecam wszystkim!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów