Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Buntownik

Geraint Jones

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Buntownik

Książka „Buntownik” autorstwa Geraint Jonesa to ostatni tom przygód rzymskiego żołnierza Corvusa, który tym razem walczy w Dalmacji, mając za przeciwników Rzymian. Książka wydana została przez wydawnictwo Rebis.

Geraint Jones jest autorem serii książek poświęconych Corvusowi, bohaterowi tragicznemu, który bierze udział w ważnych wydarzeniach imperium rzymskiego na początku nowej ery. W swojej powieści historycznej autor najpierw skupia się na opowiedzeniu z perspektywy byłego żołnierza realiów wojennych, jakie mogły mieć miejsc w bitwie w lesie teutoburskim, by potem skupić się na słynnym powstaniu w Panonii i Dalmacji, które w latach 6-9 n.e. mocno zaangażowało wojskowo i finansowo państwo rzymskie.

Autor dowiódł wcześniejszymi publikacjami, że potrafi w zgrabny sposób przedstawiać świat wojny oraz rysować psychiczne rozterki bohaterów, którzy stawiani są w tragicznym i beznadziejnym położeniu. Corvus, otoczony aurą tajemniczości i haniebną przeszłością walczy w legionach, unika śmierci w pułapce Germanów, by potem bronić się w ostatniej twierdzy Rzymian w Germanii. Kolejne części serii skupiają się na przedstawieniu wcześniejszych losów Corvusa, który bierze udział w walkach w Panonii i z czasem dołącza do rebeliantów stając się buntownikiem.

Książka moim zdaniem trzyma poziom poprzednich części i elegancko spina całą fabułę. Moim zdaniem, jak na początek pisarskiej kariery, Geraint Jones może być naprawdę dumny. Na minus brak konkretnie wyszczególnionych źródeł historycznych, na jakich oparł się pisarz i do których mógłby czytelnik sięgnąć.

Co do wydania – jak zawsze wydawnictwo Rebis postawiło na jakość. Otrzymujemy ładnie wydaną książkę, z elegancką oprawą i okładką. Na minus, brak mapki poglądowej miejsca akcji, co lepiej zobrazowałaby wydarzenia.

Podsumowując, książka jest absolutnie godna polecenia. Autor umiejętnie przedstawił wojenne klimaty świata starożytnego, jak zawsze starając się w sposób wiarygodny zarysować tragizm wojny.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów