Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Caesar’s Civil War: 49-44 BC

Adrian Goldsworthy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Caesar's Civil War: 49-44 BC

Książka „Caesar’s Civil War: 49-44 BC” autorstwa Adriana Goldsworthy’ego to angielskojęzyczna pozycja poświęcona wojnie domowej, która toczyła się w republice rzymskiej w latach 49-44 p.n.e. Książka jest niezwykle pięknie wydana przez Osprey Publishing.

Autorem pozycji jest dobrze znany pasjonatom doktor historii Adrian Goldsworthy, który swoje zainteresowania i badania skupia przede wszystkim na armii rzymskiej. W swoim dorobku ma wiele książek poświęconych historii antycznego Rzymu, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem na całym świecie.

Recenzowana książka należy do serii pt: „Essential Histories”, która gromadzi opisy i analizy wojen, które miały duże znaczenie dla losów świata na przestrzeni dziejów ludzkości. Autorzy w ramach tej serii starają się w sposób niezwykle przystępny i nierozwlekły opowiedzieć o danych wydarzeniach. Książki należące do serii poza wartością merytoryczną wyróżniać się mają przede wszystkim piękną oprawą wizualną, która ma zachwycić Czytelnika.

Nie ukrywam, że jestem niezwykle oczarowany wydaniem i jakością wydruku. Czytelnik dostaje książkę na eleganckim papierze; z pięknymi i licznymi zdjęciami, grafikami, mapami, które podkreślają jakość publikacji. Sama treść i opis wojny domowej pomiędzy Cezarem a Pompejuszem, a potem zwolennikami optymatów jest przedstawiona ciekawie, z uwzględnieniem ważniejszych wydarzeń i bitew. Autor w opisie doszedł do śmierci Cezara, by potem przedstawić dalszą rywalizację o władzę w Rzymie, którą finalnie wygrał Oktawian.

Czytelnik, biorąc książkę do ręki, nie powinien spodziewać się dogłębnej analizy autora i niezwykle szczegółowych opisów starć. Brak jest także przypisów czy źródeł antycznych, które mogłyby poprawić merytorykę publikacji. Faktem jest jednak, że autor posiada wystarczające kompetencje i renomę do przedstawiania historii Rzymu; co więcej na końcu książki pozostawia nam bibliografię, którą możemy wykorzystać do dalszego zgłębiania tematyki.

Z pewnością, z czystym sumieniem, mogę polecić tę bardzo ciekawie wydaną książkę. Zaznajomienie się z wydarzeniami z połowy I wieku p.n.e jest jeszcze przyjemniejsze, kiedy patrzy na nas pięknie wydrukowana postać Cezara czy Pompejusza. Mapy ułatwiają śledzenie wydarzeń, a zgrabny opis jedynie daje to co najistotniejsze. Bardzo polecam!

Kup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów