Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kwirynus

Kwirynus
Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com

Kwirynus (Quirinus) był jednym z pięciu głównych bogów rzymskich. Wraz z Jowiszem i Marsem stanowili trójcę najwyższych bogów państwa rzymskiego. Był bogiem zbrojnych Rzymian, tzw. kwirytów (quirites). Nazwa wzięła się od sowa „włócznia” (quiris).

Początkowo był bogiem Sabinów, którzy mieszkali niedaleko obecnego Rzymu i utożsamiono go z wojną. Potem powstała legenda związana z Kwirynem (też go tak nazywano), jakoby był nim sam król Romulus, który po śmierci wstąpił do nieba. Legenda doprowadziła do wykształcenia się nowego kultu Kwirynusa, jako opiekuna Rzymu.

Jego sanktuarium znajdowało się na Kwirynale. Przed świątynią rosły dwa krzaki, które symbolizowały patrycjuszy i plebejuszy oraz walki toczone między tymi dwoma stanami. Jego kultem zajmował się specjalny kapłan – flamen Quirinalis. Czczono go pod postacią fetysza w kształcie włóczni.

Do panteonu rzymskiego został wprowadzony przez Numę Pompiliusza. Tam stał się naczelnym bogiem obok Jowisza i Marsa. Tam panował dopóki Tarkwiniusze nie zamienili Marsa i Kwiryna na Junonę i Minerwę.

Święto ku czci Kwiryna, zwane Kwirynalia, obchodzono 17 lutego każdego roku.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów