Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kwirynus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kwirynus
Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com

Kwirynus (Quirinus) był jednym z pięciu głównych bogów rzymskich. Wraz z Jowiszem i Marsem stanowili trójcę najwyższych bogów państwa rzymskiego. Był bogiem zbrojnych Rzymian, tzw. kwirytów (quirites). Nazwa wzięła się od słowa „włócznia” (quiris).

Początkowo był bogiem Sabinów, którzy mieszkali niedaleko obecnego Rzymu i utożsamiono go z wojną. Potem powstała legenda związana z Kwirynem (też go tak nazywano), jakoby był nim sam król Romulus, który po śmierci wstąpił do nieba. Legenda doprowadziła do wykształcenia się nowego kultu Kwirynusa, jako opiekuna Rzymu.

Jego sanktuarium znajdowało się na Kwirynale. Przed świątynią rosły dwa krzaki, które symbolizowały patrycjuszy i plebejuszy oraz walki toczone między tymi dwoma stanami. Jego kultem zajmował się specjalny kapłan – flamen Quirinalis.

Do panteonu rzymskiego został wprowadzony przez Numę Pompiliusza. Tam stał się naczelnym bogiem obok Jowisza i Marsa. Tam panował dopóki Tarkwiniusze nie zamienili Marsa i Kwiryna na Junonę i Minerwę.

Święto ku czci Kwiryna, zwane Kwirynalia, obchodzono 17 lutego każdego roku.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów