Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pax

Wizualizacja bogini Pax z Plutosem, bogiem bogactwa.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Pax była to bogini pokoju, córka Jowisza i Iustitia. Jej imię „pax” oznacza dosłownie „pokój”. Jej odpowiednikiem w mitologii greckiej jest Ejrene.

Uznana za boginię za panowania Oktawiana Augusta. Na Polu Marsowym miała swoją pierwszą świątynię Ara Pacis. Druga znajdowała się na Forum Pacis. Ku jej czci organizowano festiwal 3 stycznia. BOginię często wiązano z wiosną.

W sztuce najczęściej przedstawiano ją jako młodą kobietę trzymającą róg obfitości. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z gałązką oliwną, berłem, rogiem obfitości lub kaduceuszem. Liczne wyobrażenia ukazują Pax pojawiającą się na polu bitwy z gałązką oliwną w prawej ręcę oraz płatkami róż w lewej.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów