Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Święto Vedovusa

(1 stycznia, 7 marca, 21 maja)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Vedovus po jednej stronie monety; na drugiej Minerwa.
Autor: Johny SYSEL | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Święto Vedovusa był to festiwal ku czci Vedovusa (inne nazwy: Vediovis, Vedius, Veiovis, Vendius). Vedovus był bardzo starym bóstwem rzymskim związanym ze śmiercią, bagnami, ruchami wulkanicznymi i z trzęsieniami ziemi. Niekiedy przyrównywany do króla Di Manes. Uważany za przeciwieństwo samego Jowisza – jego imię znaczy dosłownie „nie-Jowisz”. Na cześć Vedovusa składano ofiarę w postaci kozicy.

W sztuce Vedovus ukazywany był jako młody mężczyzna niosący strzały i łuk; w towarzystwie kozy. W późniejszych czasach Veiovis został utożsamiony z Apollem.  Szczególnym kultem otaczał go ród Juliuszy.  Festiwal ku jego czci obchodzono: 1 stycznia, 7 marca, 21 maja.

Źródła wykorzystane
  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów