Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hastati

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hastati
Autor: Bronti

Hastati, czyli dosłownie „włócznicy” byli legionistami walczącym w pierwszej linii manipułów republikańskiej armii rzymskiej. Nazwa hastati wzięła się od rzymskiej włóczni (hasta).

W liczbie pojedynczej hastatus, uzbrojony był generalnie podobnie jak principes (żołnierz drugiej linii) w dwa oszczepy (pila) oraz krótkie obosieczne miecze (gladius). Za uzbrojenie ochronne służyła im tarcza scutum, hełm, metalowy napierśnik (phylax) i czasami jedna nagolennica. Uzbrojenie jednostki było jednak wielokrotnie modyfikowane. Warto zaznaczyć, że stan uzbrojenia ochronnego hastati był taki sam jak w dwóch pozostałych liniach (principesi triarii) i w większym stopniu zależał od stanu majątkowego.

Wcześni hastati, czyli sprzed 387 rokiem p.n.e., byli typowymi włócznikami, których główną bronią była włócznia (hasta). Ponadto żołnierz posiadał krótki miecz (gladius), jako broń w krótkim dystansie, owalną tarczę (parma) dla ochrony ciała, brązowy hełm dekorowany piórami oraz pancerz.

Zmiany w uzbrojeniu hastati zostały wprowadzone po niekorzystnych walkach z Galami, którzy bez problemu rozbijali szyki Rzymian swoimi długimi mieczami. Włócznia rzymska została zastąpiona przez dwa 120 cm oszczepy (pila), które były rzucane w przeciwnika przed starciem. Pierwszą i najważniejszą bronią hastati stał się wspomniany gladius

Hastati razem z velites (lekka piechota) stanowili najmłodszą i najmniej doświadczoną grupę w legionie. Rekrutowano ich spośród mężczyzn w wieku od 17 do 24 lat, których było stać na odpowiednie uzbrojenie.
Hastati podobnie jak principes byli podzieleni na 10 manipułów po 120 żołnierzy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów