Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Principes

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Legioniści rzymscy z czasów republiki. Po lewej żołnierz z formacji triarii, po prawej jeden z hastati lub principes.

Principes byli legionistami walczącym w drugiej linii manipułów republikańskiej armii rzymskiej. W liczbie pojedynczej principe, uzbrojony był podobnie jak hastati, czyli w krótki miecz (gladius) i dwa 120 cm oszczepy (pila). Nosili na sobie pancerze kolcze, czyli kolczugi oraz hełmy i nagolennicę. Wyposażenie musieli sobie sami zapewnić. Wedle przekazów Polibiusza stan uzbrojenia ochronnego hastati, principes i traiarii był taki sam i w większym stopniu zależał od stanu majątkowego żołnierzy.

Principes byli starsi od hastati ale młodsi niż triarii. Rekrutowano ich spośród mężczyzn od 24 do 30 roku życia. Podobnie jak hastati, stosowali taktykę „pilum-gladius”, która polegała na rzucaniu pilami, a potem walce mieczem.
Ujednolicona armia po reformie Mariusza przypominała wyglądem i uzbrojeniem principes.

W czasie bitwy principes wykorzystywani byli dopiero kiedy pierwsza linia została powstrzymana. Wówczas principes wykonywali kontratak mający zgnieść zmęczonego wcześniejszą walką przeciwnika. Ten manewr pozwalał przegrupować się i odzyskać siły na tyłach hastati. Principes podobnie jak hastati byli podzieleni na 10 manipułów po 120 żołnierzy.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów