Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Legion I Adiutrix

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cegła z wyrytą nazwą legionu LEG I AD.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Legion I Adiutrix („pomocniczy”, „wspomagający”) sformowany został prawdopodobnie przez Galbę z rozkazu Nerona w roku 68 n.e. Ostatnia informacja o tym legionie pochodzi z 444 roku n.e. gdy stacjonował w miejscowości Szony (Brigetio) w rzymskiej prowincji Pannonia. Symbolem legionu był koziorożec używany wymiennie z Pegazem.

W „Roku Czterech Cesarzy” legion najpierw walczył po stronie Galby, a następnie w bitwie pod Bedriacum po stronie Othona, gdzie tenże został pokonany przez Witeliusza. W roku 70 n.e. walczył już w powstaniu Batawów.
Mainz (Moguntiacum) jest pierwszym znanym stałym obozem legionu, dzielonym z legio XIV Gemina. W 83 roku n.e. obydwa legiony walczyły przeciwko Chatti, plemieniu osiadłemu po drugiej stronie Renu, w wojnach w Germanii pod dowództwem cesarza Domicjana. Następnie Legio I Adiutrix został przeniesiony do armii naddunajskiej stacjonującej w Pannonii (obóz w Szony-Brigetio) i będącej uwikłanej w walki z Dakami.

Po zabójstwie Domicjana w 96 roku n.e. I Adiutrix, wraz z armią naddunajską, odegrał ważną rolę w polityce Imperium, zmuszając Nerwę do adopcji Trajana jako swojego następcę. Gdy Trajan został cesarzem nadał legionowi przydomek pia fidelis – „lojalny i wdzięczny”, doceniając jego poparcie. W latach 101-106 n.e., wraz z legio IV Flavia felix i legio XIII Gemina, brał udział w podboju i okupacji Dacji. Trajan użył legio I Adiutrix pia fidelis także podczas kampanii przeciwko państwu Partyjskiemu w latach 115-117 n.e. Został następnie odesłany do Pannonii (Szony-Brigetio) przez jego następcę, Hadriana.

Przez następne dziesięciolecia legion I pozostawał na linii Dunaju. W latach 171-175 n.e. jego dowódcą był Pertynaks, cesarz przez krótki okres w 193 roku n.e. Gdy Septymiusz Sewer został cesarzem I Adiutrix był jednym z tych legionów, które go poparły w czasie jego marszu na Rzym. W czasie następnych dekad legion głównie stacjonował w Pannonii, lecz odegrał pewną rolę podczas kampani partyjskich w latach 195, 197-198 (Septymiusz Sever), 215-217 (Karakalla) i 244 n.e. (Gordian III).
Legio I Adiutrix otrzymał przydomek pia fidelis bis – „dwukrotnie lojalny i wierny” oraz constans – „stały/niezmienny” w toku III wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów