Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Praktyki pochówkowe w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wczesnochrześcijański grobowiec z czasów rzymskich, odkryty w Serbii
Wczesnochrześcijański grobowiec z czasów rzymskich, odkryty w Serbii

Pogrzeby rzymskie należały do najbardziej skomplikowanych i fascynujących w starożytnym świecie. Podobnie jak większość innych kultur, Rzymianie stworzyli te praktyki, aby oddać cześć zmarłym i zapewnić dobrą drogę w zaświaty.

We wczesnych latach Rzymu kremacja była najpowszechniejszą metodą postępowania ze zmarłymi. Po kremacji prochy były zbierane i umieszczane w urnie, która ostatecznie była pochowana wraz z innymi urnami. Dopiero gdy bogata elita zaczęła chować swoich zmarłych w grobowcach, zaczęły się kształtować praktyki pochówku. Najpierw odbyła się długa uroczysta procesja, która rozpoczęła się od domu zmarłego aż do jego grobu. Do wyrażania żalu i smutku zwykle zatrudniano żałobników i muzyków. Kolejnym ważnym wydarzeniem w tradycyjnych praktykach pochówku była uczta. Miało to służyć jako ekstrawagancki punkt kulminacyjny, podczas którego goście częstowali się drogimi potrawami i winem. Na koniec ciało było chowane i stawiano właściwy nagrobek.

W przypadku klasy średniej prostsze pochówki odbywały się na cmentarzach komunalnych. Najniższy poziom społeczny – przeważnie niewolnicy i przestępcy – chowano w bezimiennych dołach i grobach. Dlatego większość praktyk pochówku została opracowana przez klasy wyższe i była wykorzystywana przede wszystkim jako sposób na pokazanie bogactwa i statusu społecznego. Ideę elity okazującej swoją zamożność można dostrzec w ich wielkich mauzoleach. Te kolosalne budowle, zbudowane z marmuru i kamienia, pomieściłyby grobowce wielu pokoleń. Niektóre miały nawet wyszukane obrazy przedstawiające sceny z mitologii rzymskiej i życie zmarłych.

Podobnie jak ich pogrzeby, rzymskie nagrobki dostarczają wielu informacji historycznych, które można znaleźć przede wszystkim w inskrypcjach. Napisy te, zazwyczaj składające się z 5–15 wierszy tekstu, mogą zapewnić doskonały wgląd w życie danej osoby, w tym jej pracę, osiągnięcia i historię rodziny. Przykład tych napisów znajdujemy na nagrobku Viriusa Nicomachusa Flavianusa, rzymskiego senatora żyjącego w latach 334–394 n.e. Poniżej znajduje się napis na jego nagrobku w języku łacińskim (UWAGA: ukośniki oznaczają wgłębienia na nagrobku):

Virio Nicomacho Flaviano,v c/ quaest, praet, pontif maiori/ consulari Siciliae/ vicario Africae,/ quaestori intra palatium/ praef praet iterum, cos ord/ historyco disertissimo/ Q Fab Memmius Symmachus,v c/ prosocero optymalnie.

Oto napis przetłumaczony na język polski (tłumaczenie własne z języka angielskiego):

Wiriuszowi Nicomachusowi Flavianusowi najwyższej rangi, / kwestorowi, pretorowi, wyższemu pontyfikowi, / konsulowi Sycylii, / wikariuszowi Afryki, / kwestorowi w pałacu, prefektowi pretorianów po raz drugi, / konsulowi zwykłemu,/wybitnemu historykowi,/ przez Kwintusa Fabiusa Memmiusa Symmachusa najwyższej rangi,/ doskonałemu teściowi.

Z tego tłumaczenia widzimy, że Flawian piastował wiele stanowisk, co czyniło go ważną postacią. Na nagrobku wskazano go także jako wybitnego historyka, co potwierdza publikacja De Viris Illustribus w tłumaczeniu O wybitnych ludziach. W dziele tym Flawian zebrał wiele biografii osobistości znaczących w historii Rzymu, ukazując, jak ówcześni arystokraci postrzegali ich historię. Wreszcie ostatnia część inskrypcji wskazuje, że nagrobek został wykonany przez Kwintusa Fabiusza Memmiusa Symmachusa, innego arystokratę, który został wygnany przez cesarza Teodozjusza I za obstawanie przy swoich tradycyjnych przekonaniach religijnych sprzeciwiających się chrześcijaństwu.

Autor: Anish Korrapati and Anand Suryanarayan (tłumaczenie z języka angielskiego: Jakub Jasiński)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów