Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Rabiriusa Postumusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Statua Cycerona przed Palazzo di Giustizia w Rzymie
Statua Cycerona przed Palazzo di Giustizia w Rzymie

Gajusz Rabirius Postumus był synem Gajusza Rabiriusza bronionego przez Cycerona w 63 roku p.n.e. Był jednym z Rzymian którzy pożyczyli pieniądze Ptolemeuszowi Auletesowi w celu wsparcia jego planów odzyskania egipskiego tronu.

Potem kiedy Aulus Gabiniusz namówiony przez Pompejusza przywrócił Auletesowi tron Rabiriusz został jego ministrem finansów. Po roku egipski lud zbuntował się i uwięził Rabiriusza i Auletesa. Rabiriusz zdołał uciec do Rzymu gdzie w 54 roku p.n.e. został oskarżony o współpracę z Gabiniuszem w nielegalnej inwazji i o to że pieniądze zdobyte w Egipcie planował wykorzystać na łapówki. Rabiriusz zaprzeczał wszelkim zarzutom, jednak zeznania Egipcjan pogrążyły go. Jego obrony podjął się Cyceron. Ostatecznie Gabiniusza uniewinniono dzięki staraniom Cycerona i wywołaniu przez niego sympatii części sędziów.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Pro Rabirio Postumo
  • Guy Chilver i Ernst Badian, Oxford Classical Dictionary (Gaius Rabirius Postumus)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów