Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Proces Rabiriusa Postumusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Statua Cycerona przed Palazzo di Giustizia w Rzymie
Statua Cycerona przed Palazzo di Giustizia w Rzymie

Gajusz Rabirius Postumus był synem Gajusza Rabiriusza bronionego przez Cycerona w 63 roku p.n.e. Był jednym z Rzymian którzy pożyczyli pieniądze Ptolemeuszowi Auletesowi w celu wsparcia jego planów odzyskania egipskiego tronu.

Potem kiedy Aulus Gabiniusz namówiony przez Pompejusza przywrócił Auletesowi tron Rabiriusz został jego ministrem finansów. Po roku egipski lud zbuntował się i uwięził Rabiriusza i Auletesa. Rabiriusz zdołał uciec do Rzymu gdzie w 54 roku p.n.e. został oskarżony o współpracę z Gabiniuszem w nielegalnej inwazji i o to że pieniądze zdobyte w Egipcie planował wykorzystać na łapówki. Rabiriusz zaprzeczał wszelkim zarzutom, jednak zeznania Egipcjan pogrążyły go. Jego obrony podjął się Cyceron. Ostatecznie Gabiniusza uniewinniono dzięki staraniom Cycerona i wywołaniu przez niego sympatii części sędziów.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Pro Rabirio Postumo
  • Guy Chilver i Ernst Badian, Oxford Classical Dictionary (Gaius Rabirius Postumus)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów