Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ustawa Rullusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rok 63 p.n.e. jest pamiętany głównie ze względu na konsulat Cycerona i Sprzysiężenie Katyliny. Jednak nie były to rzecz jasna jedyne istotne wydarzenia tego roku. Jednym z ciekawszych jego epizodów była proponowana przez Serwiliusza Rullusa ustawa dotycząca podziału ziemi w Rzymie.

Rullus był w tym czasie trybunem ludowym. W 63 roku p.n.e. zaproponował on projekt, który w założeniu miał rozwiązać problem nieposiadania ziemi przez ubogich Rzymian. Według tego projektu miano powołać na 5 lat komisję składającą się z dziesięciu polityków której zadaniem miało być rozdzielenie ziemi w regionie ager Campanus między obywateli. Aby uzyskać na to fundusze członkowie komisji mieli prawo do sprzedawania publicznych gruntów, a także nakładania podatków na ludność Republiki. Projektowi ostro sprzeciwił się Cyceron. W swojej mowie przedstawiał projekt jako pierwszy krok ku przejęciu władzy przez Cezara i Krassusa, którzy mieli stać za Rullusem. Nazywał członków komisji „dziesięcioma królami” skarbu państwa. Przekonywał również, że będą oni nadużywali swoich uprawnień do sprzedawania ziemi, i że Rullus spróbuje sprzedać Aleksandrię. Ostatecznie w wyniku sprzeciwu optymatów projekt upadł.

Do dzisiaj nie ma całkowitej zgody odnośnie tego, co miał na celu Rullus. Większość historyków przychyla się do interpretacji Cycerona i uważa, że faktycznie były to działania mające na celu zapewnienie władzy Krassusowi i Cezarowi i uderzenie w Pompejusza (Pompejusz nie mógł kandydować do komisji ponieważ w tym czasie wciąż dowodził wojskami walczącymi z Mitrydatesem). Mniej popularne teorie zakładają, że projekt miał na celu pokazanie bliskich związków Cycerona z optymatami, albo że miał on zapewnić dodatkowe źródło dochodów poborcom podatków.

Autor: Kacper Walczak
Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywoty Cezarów
  • Robert Harris, Spisek

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów