Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Seneka wśród gladiatorów!

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Francesco Netti, Gladiator Fight During Meal At Pompeii
Francesco Netti, Gladiator Fight During Meal At Pompeii

Los gladiatorów był ciężki. Choć pogardzani i trzymani krótko w zamkniętych koszarach, świetnie orientowali się co do poglądów współczesnych sobie notabli, zwłaszcza w kwestiach ich dotyczących.

Jedna ze ścian w Pompejach, zapisana prawdopodobnie ręką obcokrajowca (niedokładna wersja nazwiska filozofa), zdradza znajomość poglądów słynnego Seneki. Napis brzmi następująco: filozof Annaeus Senecas jest jedynym pisarzem rzymskim, który potępia te krwawe igrzyska1.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Grant M., Miasta Wezuwiusza, PIW 1986.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów