Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Apulejusz z Madaury

(ok. 125 - po 170 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

(Lucjusz) Apulejusz, nazywany także Apulejuszem z Madaury urodził się w Madaurze w ok. 125 roku n.e. Był to berberyjski pisarz i filozof.  Jego imię jest kwestią sporną, przypuszcza się na podstawie jednego z jego utworów pt.”Metamorfozy”, że miał na imię Lucjusz. Przypuszczało się tak również wcześniej, gdyż imię Lucjusz przekazuje wiele rękopisów.

Jego ojciec był najprawdopodobniej Diumwirem. Pierwsze nauki pobierał w rodzinnym mieście jednak jeszcze jako mały chłopiec kształcił się w Kartaginie, a następne nauki pobierał w Atenach. Odbywał wiele podróży. W Rzymie rozpoczął działalność literacką. Powrócił później do Afryki i ożenił się z bogatą i dużo starszą Pudentillą. Po jej śmierci odziedziczył duży majątek, jednak krewni zmarłej byli przekonani, że udało mu się zwieść Pudentille za pomocą czarów. Wytoczyli mu z tego powodu absurdalny proces. Mowa obronna Apulejusza, znana pod tytułem Apologia, sive Pro se ipso de magia liber, posiada znaczną wartość literacką i jest ważnym źródłem do poznania jego życia osobistego. Okazała się ona na tyle przekonująca, że nie tylko oczyszczono Apulejusza z zarzutów, ale też powierzono mu w Kartaginie stanowisko sacerdos provinciae, tj. kapłana kultu cesarza w całej Afryce i wystawiono na jego cześć posąg.

Jego najważniejszym dziełem są „Metamorfozy” znane także pod nazwą „Złoty Osioł”.  Narrator w powieści pisze w pierwszej osobie i opowiada swoją historię. Podczas swojej podróży zostaje on zamieniony przez przypadek w osła  – stąd tytuł „zloty osioł”; być może nadany przez św. Augustyna.

Nie posiadamy informacji o jego życiu po 170 roku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów